Nawet 85 % mogą wynieść dotacje na zakup i montaż przez mieszkańców instalacji fotowoltaicznych. W praktyce oznacza to, że za 4 tysiące złotych możemy mieć niemal darmowy prąd. To inicjatywa sześciu gmin z powiatu koneckiego.
REKLAMAO dotację z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na projekt, montaż i instalację urządzeń fotowoltaicznych dla mieszkańców gmin: Końskie, Radoszyce, Ruda Maleniecka, Fałków, Słupia i Smyków zamierza ubiegać się Staropolski Związek Gmin i Miast. To związek skupiający w sobie 7 gmin z naszego powiatu. Jedynie Stąporków z własnej inicjatywy opuścił tę organizację.
Dotacje mają wynieść 85 % na instalację urządzeń fotowoltaicznych dla domów mieszkańców. W programie nie mogą wziąć udziału obiekty użyteczności publicznej, czyli np. szkoły, czy urzędy. Inicjatorem tego działania jest wójt Rudy Malenieckiej Leszek Kuca. –„Ten okres programowania nie jest zbyt korzystny dla gmin, bo środków jest niezbyt wiele. Stąd też duże projekty, które są składane mają większe szanse na pozyskanie tych środków. Stąd też pomysł by nasze gminy, z powiatu koneckiego wspólnie w ramach związku Staropolskiego złożyły jeden wniosek i aplikowały o te środki. To był główny cel. Pojedyncze gminy tu nie mają szans żadnych by pozyskać te środki. Możemy to zrobić tylko wspólnie, bo uzyskanie środków jest uzależnione od uzyskanej mocy i ilości zainstalowanych urządzeń.” – tłumaczył wójt Leszek Kuca podczas spotkania przedstawicieli Staropolskiego Związku Miast i Gmin.
REKLAMAW tej chwili na stronach internetowych każdej z uczestniczących gmin mogą Państwo znaleźć już ankiety, które są pierwszym krokiem dla mieszkańców do starania się o otrzymanie tych dofinansowań. Ankiety dostępne są także w Urzędach i tam należy też je składać.
Jak opowiada wójt Słupi Koneckiej Robert Wielgopolan instalacje, które będzie można montować w ramach dofinansowań są w stanie zaspokoić 100 % zapotrzebowania domostwa na energię elektryczną. Na własną rękę dzięki nim można także przerobić system ogrzewania w domu tak by i on był napędzany energią odnawialną. Wójt Słupi wie co mówi, bo jego gmina przez taki program przechodziła już w poprzednich latach. –„Jako jedna z trzech gmin, która to realizowała byliśmy my. Udało nam się to rozliczyć do końca 2015 roku, więc wszystko przebiegło pomyślnie. To się wiązało z dużym zakresem zadań, biegania, wyłonienia wykonawcy tego zadania. Jesteśmy gminą, gdzie mamy największą moc, bo mamy około 160 kW. Są 4 instalacje na budynkach użyteczności publicznych i 27 na domach, dla mieszkańców.” – opowiadał wójt Słupi (Koneckiej) Robert Wielgopolan.
Projekt zakłada pokrycie 85 % kosztów. Przy zakładaniu instalacji o moc 3 kW, czyli standardowej dla domów jednorodzinnych mieszkaniec będzie musiał z własnej kieszeni dopłacić około 4 tysięcy złotych. Według wyliczeń ekspertów ta inwestycja zwróci mu się maksymalnie po dwóch latach w związku z niemal zerowymi opłatami za prąd. O zainteresowanie tak korzystnym dofinansowaniem nie martwi się burmistrz Końskich Krzysztof Obratański. –„Mamy opracowaną ankietę dedykowaną dla zainteresowanych. Od poniedziałku informacja o projekcie i ankieta są elementem informacji w każdej z naszych gmin na stronie internetowej. Byłem zdumiony szybkością reakcji społecznej, ponieważ po pierwszym dniu od opublikowania tego ogłoszenia mamy już trzy ankiety. Sądzę, że zainteresowanie może być spore.” – tłumaczy Obratański.
Wielkimi zwolennikami inicjatywy są także wójtowie gmin: Smyków, Fałków i Radoszyce – Józef Śliz, Henryk Konieczny i Michał Pękala. Wszyscy włodarze planują w tej sprawie spotykać się z mieszkańcami. –„Jak zbierzemy ankiety to jednocześnie będziemy robić spotkania z mieszkańcami. Jednocześnie posiłkujmy się nawzajem tak by ktoś z zarządu zawsze mógł dojechać do gminy, która uczestnicy w projekcie. Wydaje mi się, że na takim spotkaniu powinien być wójt, radni, uczestnicy projektu i ewentualnie ktoś z zarządu, bo w końcu przez Staropolski ten wniosek idzie.” – mówi wójt Michał Pękala, a wójt Henryk Konieczny dodaje. –„Można takie spotkania zrobić i nawet by należało. Wtedy przedstawiciel zarządu, zgodnie ze starą maksymą <<pamiętaj nigdy nie będziesz prorokiem w swoim kraju>> mógłby wizytować to spotkanie. To byłoby celowe i zasadne.” – planował wójt Konieczny.
Zatem mogą się Państwo spodziewać, iż władza jeszcze będzie przekonywać do instalacji fotowoltaicznych na naszych dachach. Sam projekt dofinansowań w sześciu gminach powiatu koneckiego może wynieść około 10 milionów złotych, a jego realizacja rozpocznie się prawdopodobnie między II, a IV kwartałem 2017 roku.
Ankiet powinni Państwo szukać na stronach internetowych swoich gmin oraz w urzędach.
Zdjęcia: