REKLAMA

’Bolesna historia stomatologii’ w sobotę w Maleńcu

W sobotę 2 października w Zabytkowym Zakładzie Hutniczym w Maleńcu odbędzie się spotkanie z doktorem Piotrem Kuźnikiem, który przedstawi „Bolesną historię stomatologii”. Ponadto odbędzie się zwiedzanie dawnej fabryki żelaza.

REKLAMA

Dr Piotr Kuźnik jest twórcą i kuratorem jednego z najoryginalniejszych muzeów historycznych w Polsce, w którym zgromadzone są eksponaty przedstawiające dzieje stomatologii. W zbiorach muzeum znajdują się przedmioty na przestrzeni czasu od starożytności do okresu PRL. Są wśród nich materiały dokumentujące historię takich marek jak Colgate, Listerine, Corega czy Lacalut. Pokaźną część muzealnej kolekcji zajmują zabytkowe urządzenia i przyrządy, z których pomocą w przeszłości przynoszono ulgę cierpiącym na bóle zębów. Jest wśród nich m.in. najstarszy w Polsce aparat do wykonywania zdjęć rentgenowskich z 1910 roku oraz olbrzymi zbiór dawnych foteli i narzędzi stomatologicznych. Nie brak również stosowanych w przeszłości past i proszków do zębów, płynów do pukania ust oraz innych medykamentów, z pomocą których dbano o higienę jamy ustnej. Niekiedy jednak przynosiło to odwrotne od zamierzonych skutków.

REKLAMA

Piotr Kuźnik przedstawi historię stomatologii, zademonstruje niektóre eksponaty ze swojej kolekcji oraz opowie o dawnych sposobach leczenia zębów podczas sobotniego spotkania w Maleńcu. Będzie to opowieść o czasach, kiedy z bolącym zębem chodziło się do kowala, a także o pionierach dawnej stomatologii.

Dodatkowo w programie przewidziano nocne zwiedzanie zabytkowej fabryki żelaza w Maleńcu, wystawy historyczne oraz projekcje filmowe.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *