Zakończył się pierwszy etap projektu „Budowa zbiornika retencyjnego i zagospodarowania terenów wokół zbiornika w miejscowości Radoszyce” wartego 15 mln złotych. Pomimo cofnięcia dotacji unijnych stanowiących prawie 90% wartości całej inwestycji udało się zbudować czaszę zbiornika retencyjnego który w przyszłości będzie spełniał również inne funkcje.
REKLAMA
Gmina zmodyfikowała swój budżet oraz znalazła inne źródła dofinansowania – otrzymała wsparcie od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w wysokości ok. 2 mln zł oraz zapewnienie o dalszej pomocy. Dzięki temu projekt zostanie zrealizowany ale przeciągnie się w czasie -„Zakładaliśmy, że przy pierwszych etapach będziemy mieli większe dofinansowanie a następne etapy, które przed nami – na to środków kwalifikowanych nie było. W związku z tym musieliśmy je realizować ze swoich środków. W przypadku zmniejszenia dotacji musimy nasz plan finansowy zmodyfikować i realizować nasz zbiornik w tak zwanym partnerstwie publiczno-prywatnym i być może nie skończy się to tak jak zakładaliśmy do 2020 roku tylko wydłuży się w czasie” – mówi burmistrz Radoszyc Michał Pękala i dodaje – „Ten zbiornik to było marzenie naszych pokoleń, marzenie mieszkańców od wielu lat. Zawsze marzenie niezrealizowane bo zawsze coś przeszkadzało w realizacji tego zbiornika” – opowiada burmistrz.
REKLAMAZbiornik to nie tylko marzenie pokoleń ale i ogromna potrzeba mieszkańców którzy cierpią w czasie powodzi i suszy na brak wody – „W maju spełnił swoją funkcję retencyjną bo był cały zapełniony i gdyby nie nasz zbiorniki to 20% – 30% naszych mieszkańców mogłoby bardziej ucierpieć na ulewach które w maju miały miejsce […] Ale nasz zbiornik ma również funkcję turystyczną ale najważniejszą funkcję którą nasz zbiornik posiada to przede wszystkim funkcja która jest spowodowana ustabilizowanie poziomu wód podziemnych aby nasza gmina, nasze pokolenia zawsze mogły liczyć na wodę w kranie”.
Pierwszy etap długo oczekiwanej inwestycji jest już zakończony – zbudowano czaszę, podstawę zbiornika która jest już napełniana wodą – „Jest to czasza która ma powierzchnię 22,5 ha. Retencja tego zbiornika to jest 0,5 mln m3. Potężna retencja – w tej chwili zapełnione w 60%. Napełnienie wykonujemy od czerwca i miejmy nadzieję że za kilka miesięcy będziemy się cieszyć z pełnego napełnienia”. Oprócz retencji zbiornik ma być miejscem gdzie mieszkańcy Radoszyc i okolic będą mogli aktywnie wypoczywać – „Już w tej chwili powstała ścieżka – pieszo-jezdna, promenada naszą linią brzegową. W naszym zbiorniku chcemy postawić przede wszystkim na sport chcemy postawić na to aby naszym mieszkańcy mogli tą linią brzegową spokojnie go przejść lub przejechać rowerem”.
Prace wykończeniowe mają potrwać do 15 grudnia. Zostaną wznowione wiosną 2020 roku i obejmą budowę parkingów i oświetlenia wokół zalewu. W kolejnych latach, gdy pojawią się możliwości na dofinansowanie, mają powstać tak zwane „strefy sportowe” oraz inne atrakcje turystyczne przy promenadzie wokół zalewu. Gmina chciałaby również połączyć zbiornik ze szlakiem rowerowym wschodniej Polski – Green Velo.
Zdjęcia:
Co z wędkarzami?
Marzeniem naszych pokoleń i mieszkańców jest skatepark dla młodzieży.