REKLAMA

Budżet Końskich 2022 ma być zrównoważony. To z obawy o zmiany w prawie podatkowym [wideo, zdjęcia]

Do 15 listopada samorządy terytorialne muszą opracować pierwsze projekty budżetów i przedstawić je radnym. Następnie powinny one zostać uchwalone do końca roku. W gminie Końskie budżet na rok 2022 przynajmniej na papierze skonstruowano nieco skromniejszy i bardziej zrównoważony niż przed rokiem. To z obawy na zmiany podatkowe, które wejdą w Polsce w życie w ramach procedowanego w Parlamencie projektu tak zwanego „Polskiego Ładu”. 

REKLAMA

Budżet miasta i gminy Końskie był opracowywany przez ostatnie tygodnie w tutejszym magistracie. Jego konstrukcja w związku z nadchodzącymi zmianami podatkowymi jest nieco inna niż w poprzednich latach. Tłumaczy to burmistrz Krzysztof Obratański:

„W gminie Końskie budżet został opracowany i przedłożony radnym Rady Miejskiej i do sprawdzenia do Regionalnej Izby Obrachunkowej. On co do zasady nie różni się specjalnie od projektów poprzednich, czyli zawiera wszystkie informacje, które dotyczą dochodów, ich źródeł, wydatków i ich przeznaczenia. W jednej kwestii natomiast jest istotna zmiana: do tej pory z różnych względów gmina Końskie wpisywała inwestycje, które były przedmiotem ubiegania się o dofinansowanie modyfikując w trakcie roku realizację zadania, czyli jeżeli dostaliśmy na coś pieniądze to to zadanie było realizowane, a jeżeli nie to w zależności od rozwoju sytuacji ono mogło być przedmiotem rezygnacji. Natomiast na początek ten budżet pokazywał wszystkie możliwe zadania, włącznie z przewidywanymi wpływami z tytułu dofinansowań o które się ubiegamy, ale i z udziałem własnym. Na rok 22 zdecydowaliśmy się w znacznej mierze od tego odstąpić co wynika przede wszystkim z bardzo wysokiego poziomu niepewności przyszłego roku budżetowego. Zmiany podatkowe, które dotyczą całej Polski dotkną również samorządy terytorialne, ponieważ jednym z większych źródeł dochodów dla gmin są udziały w podatkach dochodowych od osób fizycznych i osób prawnych, a te od 1 stycznia ulegają istotnej modyfikacji. Ministerstwo Finansów, które realizuje nam te dochody oceniło ich skutki dla gminy Końskie stosunkowo jako niewielkie, czyli rzędu 2 mln złotych w stosunku do 31 mln złotych realizowanych w bieżącym roku” 

REKLAMA

Wspomniane 2 mln złotych ubytku z dochodów są symulacją założoną przez Ministerstwo Finansów. Włodarze Końskich biorąc pod uwagę demografię gminy obawiają się jednak, że ta strata dla budżetu może być sporo większa – „Rzeczywistą skalę poznamy w trakcie realizacji. Przypomnijmy, że gmina ma udziały dosyć wysokie w podatku dochodowym od osób fizycznych, a te będą mniejsze, ponieważ rośnie znacząco kwota wolna od podatków i rośnie znacząco kwota I progu podatkowego. Na dodatek obciążone podatkami od osób fizycznych będą emerytury do 2,5 tysiąca złotych z tej daniny zwolnione, a więc nasze udziały i tu będą zmniejszone” – tłumaczy burmistrz Obratański.

Konstruując budżet na kolejne 12 miesięcy urzędnicy byli więc wyjątkowo ostrożni. Zaplanowano zatem dochody o przeszło 35 mln złotych mniejsze niż w projekcie budżetu na rok wciąż trwający. Mimo to dużą część z budżetu 2022 w gminie Końskie stanowić będą środki, które samorząd chce przekazać na realizacje inwestycji  –„Przewidujemy, że po stronie dochodowej będziemy mieć w przyszłym roku do dyspozycji nieco ponad 165 mln złotych. Z tego 136 mln to dochody bieżące, a prawie 29 mln to dochody majątkowe. To nam pozwoli na zaspokojenie potrzeb w zakresie wydatków bieżących, ale też przeznaczenie kwoty ponad 57 mln zł na wydatki majątkowe, na inwestycje” – mówi Obratański.

Wydatki gminy mają wynieść ponad 190 mln złotych, a więc deficyt będzie dosyć wysoki. Burmistrz Obratański uspokaja jednak, że realny deficyt wynosi o wiele mniej –„Deficyt wynosi prawie 27 mln złotych, z tymże to deficyt czysto arytmetyczny i on jest do pokrycia między innymi z dochodów tego roku. Zasada jest taka, że część pieniędzy dotacyjnych, które mamy przyznane w tym roku wpłynęły lub wpłyną na nasze konto i będą dochodami roku bieżącego bez możliwości wydania. Na przykład 5 mln subwencji wyrównawczej inwestycyjnej ma wpłynąć 28 grudnia, do 3 grudnia wpłynie 300 tysięcy przyznanych w ramach projektu wodociągowego, są też środki przyznane na ulicę Hutniczą, które nie są wydatkowe, bo ulica nie jest jeszcze zbudowana. To tworzy dochody roku bieżącego bez możliwości ich wydania w tym roku, a więc będą nadwyżką, która pozwoli w znacznej części tego deficytu” – tłumaczy burmistrz.

Obecnie projekt budżetu opiniuje Regionalna Izba Obrachunkowa, a podczas budżetowej sesji Rady Miejskiej na jego realizację wyrazić zgodę będzie musiała większość radnych. Do tego tematu na pewno będziemy wracać.

 

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *