REKLAMA

Budżet Obywatelski 2023 z większą kasą. Co z projektami na 2022 rok?

Od wielu lat w gminie Końskie w okresie wakacyjnym ruszały działania związane z Budżetem Obywatelskim na kolejny rok. Podobnie będzie i tym razem. Przy okazji sprawdzamy też co z zadaniami, które zwyciężyły w roku ubiegłym. 

REKLAMA

W poprzednim roku w swoistym konkursie jakim jest Budżet Obywatelski wygrały trzy projekty. Pierwszy dotyczył ogrodzenia i doposażenia placu zabaw i boiska w Wincentowie i to zadanie jest już niemal ukończone. Drugi to budowa boiska z funkcją kortu tenisowego w miejscowości Piła. Trzeci to rozbudowa placu zabaw na osiedlu Warszawska. Nowe elementy miejsca zabaw pojawić mają się już niebawem – „Może się wydawać dziwne, że rozbudowa placu zabaw wymaga prac projektowych i decyzji administracyjnych, ale ogólnodostępne place zabaw są traktowane przez ustawodawcę śmiertelnie poważnie, wymagają zgłoszenia o randze dokumentacyjnej podobnej do pozwolenia na budowę. Proces przygotowania takiej dokumentacji zbliża się do dziewięciu miesięcy. Dlatego niestety zamiast cieszyć się już tym placem zabaw musimy chwilę poczekać na ogłoszenie przetargu. To już kwestia najbliższych tygodni kiedy te urządzenia się już pojawią” – tłumaczy Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie.

Koszty materiałów i prac budowlanych niestety mogą zniweczyć szybką budowę boiska i kortu tenisowego w Pile –„Ten ostatni okres to ogromny wzrost wartości materiałów budowlanych i kalkulacje cenowe zupełnie zawodzą. Wydaje się, że będziemy musieli projekt podzielić na etapy i w tym roku, któryś z pierwszych etapów zrealizować. Mamy zakończony element dokumentacyjny i kosztorys inwestorski opiewa na blisko 180 tysięcy zł, a mamy do dyspozycji 100 tysięcy złotych”  – dodaje Obratański.

REKLAMA

Prawdopodobnie w tym roku w Pile wykonane zostaną prace ziemne i przygotowanie pod montaż elementów sportowych.

Wiemy już także, że nową edycję Budżetu Obywatelskiego czeka metamorfoza –„Na edycję tegoroczną gmina zaplanowała zwiększenie wartości pojedynczego zadania ze 100 do 150 tysięcy złotych. Wydaje się, że przy takim ruchu cenowym łatwiej będzie wybrać zadanie, które da się zrobić za 150 tysięcy niż za 100” – mówi burmistrz.

Ogłoszenie konkursu będzie miało miejsce w połowie sierpnia, od tego momentu będą dwa tygodnie na zgłaszanie pomysłów, a we wrześniu przyjdzie czas na głosowanie. Do tematu Budżetu Obywatelskiego 2023 będziemy jeszcze wielokrotnie powracać.

REKLAMA

Dodaj komentarz