REKLAMA

Chcą przywrócić w Końskich kolejową linię nr 25 – V Sejmik Ziemi Odrowążów [wideo, zdjęcia]

W piątek w jednej z koneckich sal bankietowych zebrali się przedstawiciele czterech powiatów zrzeszonych w ramach Sejmiku Ziemi Odrowążów. Głównym tematem dyskusji była możliwość przywrócenia do Końskich komunikacji kolejowej. 

REKLAMA

Obrady V Sejmiku Ziemi Odrowążów otworzył Marian Król, przewodniczący Rady Powiatu Koneckiego. Zaprosił on wszystkich do wymiany zdań, a także przedstawił przybyłych gości. Wśród nich znaleźli się zarządcy czterech powiatów skupionych wokół Ziemi Odrowążów: Starosta Przysuski Marian Niemirski, Starosta Opoczyński Józef Róg, Starosta Konecki Bogdan Soboń oraz Starosta Szydłowiecki Włodzimierz Górlicki.

Na sali pojawili się też posłowie związani z Prawem i Sprawiedliwością. Maria Zuba zadeklarowała pomoc dla regionu.- „Myślę, że dziś przygotowane wcześniej projekty uchwał, z którymi miałam przyjemność się zapoznać świadczą o tym, że w tej nowej rzeczywistości chcecie Państwo zabiegać o rozwój tej ziemi mając na względzie również jej historię i dorobek wcześniejszych pokoleń. Chciałabym zadeklarować Państwu współpracę i uczestnictwo w Waszych działaniach.” – mówiła poseł Zuba.

REKLAMA
Poseł Maria Zuba.

Poseł Maria Zuba.

O krok dalej poszedł Robert Telus, poseł PiS-u z Opoczna. Zaproponował on konkretne działania, czyli stworzenie szynobusu pomiędzy jego rodzimym miastem, a Skarżyskiem. Pojazd zatrzymywałby się również w Końskich i w Szydłowcu. – „Apeluje abyśmy wspólnie uruchomili przynajmniej na początku szynobus, który będzie z Opoczna przedłużeniem tego szynobusu, który dojeżdża z Łodzi. Chcielibyśmy by on jechał do Skarżyska, to pomoże mieszkańcom Opoczna, ale również w drugą stronę. Dlaczego w drugą stronę? Od niedawna działa przystanek Opoczno-Południe. Wielu mieszkańców powiatu przysuskiego i powiatu koneckiego przyjeżdża do Opoczna by stamtąd pojechać do Warszawy, czy Katowic, czy Krakowa. Z Opoczna do Warszawy można dojechać w godzinę i 10 minut, do Krakowa w podobnym czasie, do Katowic w godzinę i 20 minut. Dla tego regionu jest to okno na świat!” – tłumaczył Telus.

Zdaniem zgromadzonych, a na obrady Sejmiku przybyli przedstawiciele wszystkich gmin z czterech powiatów, w tym niemal komplet naszych burmistrzów i wójtów to pomysł wręcz doskonały. Zapał Telusa chłodził jednak nieco Marszałek Adam Jarubas, który wskazywał, że to inwestycja do realizacji z budżetu Państwa, a nie poszczególnych samorządów. – „Ciesze się, że Państwo parlamentarzyści tak mocno dzisiaj podnieśli ten problem komunikacji. Możemy być dla siebie oknem na świat. Widzimy, którędy przebiega centralna magistrala kolejowa i chcę tutaj zapewnić, że jeśli chodzi o samorząd województwa to na pewno będzie łączyć siły razem z powiatami, żeby takie połączenie zostało zrealizowane. Mamy świadomość tego, że to są środki budżetu Państwa, my możemy tylko robić skuteczny lobbing.” – stwierdził  Adam Jarubas, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.

Marszałek woj. Świętokrzyskiego Adam Jarubas.

Marszałek woj. Świętokrzyskiego Adam Jarubas.

Sprawa linii kolejowej nr 25 i jej modernizacji była jedyną, która wzbudziła emocje podczas V Sejmiku Ziemi Odrowążów. Przedstawiciele czterech zrzeszonych powiatów dyskutowali też o przyszłości turystyki regionu oraz o tym jak scalenie tych samorządów może przełożyć się na wzrost gospodarczy na tej ziemi. Swój wykład o regionie miał też starosta Bogdan Soboń. Wcześniej jednak przypomniał o tym jak rodził się Sejmik Ziemi Odrowążów i odniósł to powstanie do faktów historycznych. – „31. maja w 2008 roku był pierwszy, na terenie Sielpi, czyli powiatu koneckiego. Tutaj chciałbym podziękować samorządowcom z Opoczna, bo najpierw z nimi się porozumieliśmy, później bardzo szybko Szydłowiec i Przysucha dołączyły. Ten Sejmik jest, trwa i będzie funkcjonował jeszcze wiele, wiele lat. To właśnie w 1318 roku, na terenie historycznej Kasztelanii Żarnowskiej, gdzie obecnie się geograficznie znajdujemy ze swoimi czterema powiatami był pierwszy zjazd szlachty i rycerstwa w Sulejowie. To był czerwiec 1318 roku. Jakby nie było to 700 lat.” – opowiadał  starosta konecki.

W przyszłość, a nie w przeszłość spoglądał za to burmistrz Krzysztof Obratański. – „Musimy patrzeć na zbliżający się czas jako czas wielkich wyzwań, które nie ominą nie tylko Państw, nie tylko Kontynentów, ale również naszych małych ojczyzn. Pewne rzeczy, które potrafimy wypracować i zrealizować wzajemnie mogą być naszym wkładem w to co wydaje się być oparte na systemie wartości i to co jest pewną szansą. A jeżeli nawet Ziemia Odrowążów stanie się forum wymiany poglądów to proszę pamiętać, że zbliżają się zmiany przez jednych bardzo oczekiwane, przez innych traktowane z obawą, ale zmiany, które w znacznej części będą realizowane na poziomie lokalnym – przez gminy i przez powiaty.”  

V Sejmik Ziemi Odrowążów 09

Po obradach radni z poszczególnych powiatów, starostowie, wójtowie gmin, burmistrzowie miast, a także zaproszeni goście zasiedli do stołów by spożyć skromny poczęstunek. Kolejny, VI już Sejmik Ziemi Odrowążów odbędzie się w czerwcu przyszłego roku, a jego organizatorem będzie powiat opoczyński. Więcej na temat Sejmiku Ziemi Odrowążów dowiedzą się Państwo z naszego wywiadu ze starostą Soboniem, który już wkrótce pojawi się w naszym serwisie.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz