REKLAMA

Co z budynkami muzealnymi w Sielpi? [wideo, zdjęcia]

Na terenie Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi ma obecnie miejsce remont głównego obiektu, a trwa już także przetarg na dalsze prace w obiektach bocznych, tak zwanej suszarni. W przyszłości przewidziano tam kawiarenkę i swego rodzaju obserwatorium nietoperzy.

REKLAMA

Na budynku suszarni przed kilkoma miesiącami wymieniono już dach, a teraz samorząd czyni kroki by doszło tam do kolejnych remontów. Trwa przetarg na dokończenie przebudowy tego obiektu. W przyszłości ma on zaś pełnić bardzo ciekawą rolę  –„Przewidujemy docieplenie i izolację samych fundamentów oraz remont elewacji wraz z wymianą okien i drzwi. Szczególnie zależy nam na uzyskaniu warunków możliwości korzystania z pomieszczeń podziemnych. Tam są wysklepione, pięknie zbudowane piwnice, dla których projektujemy rozmaite wykorzystanie. Jedna z możliwości to zainstalowanie tam klimatycznej kawiarenki, ale też możliwość urządzenia tam projekcji na żywo poglądu z życia nietoperzy. W sąsiednim budynku do suszarni jest jedno z największych noclegowisk nietoperzy i mieliśmy już próby rejestracji wizualnej tej kolonii. Sądzę, że możliwość wyświetlania na żywo tego co one robią, jak one żyją może być ciekawym elementem zwiedzania Muzeum Zagłębia Staropolskiego”

REKLAMA

Wiadomo też, że do Sielpi przeniesione ma być Minicentrum Nauki Kopernik, które obecnie znalazło swój dom w budynku starej stolarni w Parku w Końskich. Za jakiś czas SOWA znajdzie się w budynku głównym sielpiańskiego kompleksu (tak zwanej pudlingarni), który obecnie przechodzi wymianę dachu. Tam prace prowadzi firma Łuczyński. Na to zadanie samorząd otrzymał dotację z Polskiego Ładu w wysokości 4,5 mln złotych. Pozostałą kwotę stanowią pieniądze ze środków własnych gminy, a będzie to około 20% kosztorysu całego zadania. Wykonawca ma czas do końca października przyszłego roku.

REKLAMA

One thought on “Co z budynkami muzealnymi w Sielpi? [wideo, zdjęcia]

  1. Toja pisze:

    Świetnie. Konecka firma z dużym doświadczeniem budowlanym .Na pewno się przyłoży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *