Media informują, że w całym kraju w ostatnich dniach stopień zanieczyszczenia powietrza bił wszelkie rekordy. Bardzo wysokie stężenie zanieczyszczeń utrzymywało się w pobliskich nam Kielcach oraz Opocznie. A jak było w Końskich?
REKLAMANiestety tym razem musimy Państwa rozczarować – tego nie wiemy. W naszym regionie nie ma pyłomierzy i możemy się tylko domyślać tego jaka jest jakość powietrza w naszym mieście. Być może władze którejś z gmin powiatu lub władze powiatowe powinny zainwestować w tego typu urządzenie, bo przecież każdy włodarz powie, że na zdrowiu mieszkańców nie ma co oszczędzać! Natomiast samo urządzenie w jednej z lubelskich firm można zakupić już za około 10 tysięcy złotych. Należy jednak dodać, że badanie jakości powietrza nie należy do prawnych kompetencji jednostek Samorządu Terytorialnego. Jest to wyłączna kompetencja Inspekcji Ochrony Środowiska. Co więcej – samorząd nie może nawet kontrolować mieszkańców czym palą w swoich piecach. Jak poinformowali nas urzędnicy szansa na taką kontrolę rodzi się tylko wtedy, kiedy ktoś powiadomi Straż Miejską o możliwym łamaniu prawa przez drugą osobę np. poprzez spalanie śmieci.
Co natomiast mogą robić gminy? Przede wszystkim zachęcać do jak najmniejszego zanieczyszczania powietrza przez mieszkańców. Na przykład w gminie Końskie od kilku lat prowadzony jest program dotyczący dofinansowań na wymianę kotłów ciepłowniczych. Przez ten czas swoje piece korzystając ze wsparcia w wysokości 5 tysięcy złotych wymieniło około 50 osób zamieszkujących teren miasta Końskie. Pieniądze dostanie się wówczas gdy zdecyduje się na wymianę urządzenia na takie, które do ogrzewania zużywa gaz, olej lub pelet. Dotychczas o dotację mogli starać się wyłącznie mieszkańcy terenów miejskich, od wiosny program ten będzie prowadzony także na terenach wiejskich gminy Końskie. O szczegóły należy pytać w Wydziale Urbanistyki i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta i Gminy w Końskich.
REKLAMAZdjęcia: