REKLAMA

Coraz bliżej budowy ulicy Hutniczej w Końskich [wideo]

Do Urzędu Miasta i Gminy w Końskich pod koniec kwietnia wpłynęły oferty przetargowe dotyczące budowy ulicy Hutniczej, która będzie zlokalizowana na terenach inwestycyjnych. Powstanie nowej jezdni umożliwia koneckim samorządowcom sprzedaż kolejnych działek dla przedsiębiorców.

REKLAMA

„To jest ulica stanowiąca uzupełnienie siatki dróg na terenach przeznaczonych pod inwestycje. Została zaaranżowana już po komasacji i tak naprawdę umożliwia dostęp do działek, które powstały w wyniku komasacji. Bez tej ulicy część tego terenu byłaby nie do wykorzystania. Ma ponad 1100 metrów długości, ale ponieważ zaprojektowana jest z pełnym uzbrojeniem pozwalającym na zagospodarowanie gruntów przemysłowych to nie jest rzecz tania” – opowiada nam burmistrz miasta i gminy Końskie Krzysztof Obratański.

Nowa ulica Hutnicza, która powstanie na terenach inwestycyjnych będzie biegła równolegle do ulicy Kuźniczej łącząc  Wjazdową i Przemysłową, również podobnie jak Kuźnicza zakończy się zawrotką przed terenami Polskich Kolei Państwowych. Najkorzystniejsza oferta na budowę ulicy Hutniczej opiewa na około 4 miliony 335 tysięcy złotych. Jeśli gmina Końskie zdecyduje się podpisać umowę, to dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg wyniesie nieco ponad 3 miliony.

REKLAMA

Nowo powstała droga umożliwi samorządowi sprzedaż kolejnych działek na terenach inwestycyjnych. Transakcje mogą być dokonywane w formie przetargu na wniosek zainteresowanych. Burmistrz Końskich przyznaje, że przedsiębiorców chcących zakupić działkę w Końskich jest wielu. Gmina zabezpiecza się jednak przed nieuczciwymi inwestorami, którzy mogliby nabywać nieruchomości w celu lokaty kapitału.

„Działki duże, powyżej hektara, które mogą być szczególnym kąskiem jako lokata kapitału, wystawiamy do sprzedaży nieco odmiennej niż przeciętnie – przeznaczamy sprzedaż prawa wieczystego użytkowania, nie własność. Różnica jest zasadnicza – prawo własności jest prawem bezwzględnym. Ktoś, kto nabywa nieruchomość jest jej właścicielem i może z nią robić to co chce. Natomiast użytkowanie wieczyste jest prawem warunkowym i my stawiamy warunek, żeby nabywca tego prawa, użytkowania wieczystego nie później niż w ciągu 2 lat rozpoczął inwestycję i nie później niż w ciągu 5 lat żeby już ją uruchomił pod rygorem odwrócenia procesu sprzedaży – zgodnie z warunkami umowy jeśli ktoś nie spełni tych warunków, to nieruchomość wraca do nas” – przyznaje burmistrz Obratański.

Do tematu budowy ulicy Hutniczej z pewnością będziemy powracać.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *