REKLAMA

Cudze chwalicie, swego nie znacie. Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi

Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi przechowuje dla zwiedzających znakomite liczne artefakty, związane z przeróbką rud żelaza na stal i wykonywaniem narzędzi. Największe w Europie koło wodne, jakie się tu zachowało, po dziś dzień pracuje.

REKLAMA

 

REKLAMA

Przemierzając powiat konecki, ważnym punktem do odwiedzenia jest znajdujące się w Sielpi, tuż obok drogi i zalewu, a także szlaku Green Velo, Muzeum Zagłębia Staropolskiego. Łatwy dojazd, ładna okolica, wiele możliwości spędzania czasu podczas odwiedzin, są mocną stroną wycieczki w to miejsce.

Obiekt od 1934 r. funkcjonuje jako zabytek techniki i przemysłu. Jako pierwszy został wpisany do rejestru tych zabytków. Wcześniej, od pierwszej połowy XIX wieku była to fabryka przetwórstwa rudy żelaza Staropolskiego Okręgu Przemysłowego, napędzana wodą z pobliskiej rzeki Czarnej. Jej budowę – obiektów przemysłowych oraz osiedla robotniczego, finansował w latach 1821-1841 Bank Polski w ramach programu uprzemysłowienia ziem polskich w terenie.  Inicjatorami przedsięwzięcia byli Stanisław Staszic i Ksawery Drucki-Lubecki.

Muzeum do dziś posiada swoje niemal kompletne wyposażenie produkcyjne z tamtych czasów, m. in. pudlingarnię, układ walcarek, około 30 maszyn z przełomu XVIII i XIX wieku, takich jak tokarki, strugarki, prasy, wiertarki i obrabiarki, pionierską, prototypową turbinę skonstruowaną przez Filipa Gerarda, dwa wielkie rozmiarami koła wodne. Jedno z nich jest największe w Polsce po dziś. Ma 8 m średnicy i służyło w dawnej fabryce jako urządzenie napędowe.

Podczas wojny okupant zniszczył prawie całe wyposażenie, poza jednym kołem wodnym i wywiózł 72 wagony żelaza oraz urządzeń. W latach 1956-1959 obiekt remontowano. Obecnie jest on zamknięty przez nadzór budowlany, ale niebawem ruszyć ma jego przebudowa, której celem będzie ponowne uruchomienie muzeum.

REKLAMA

One thought on “Cudze chwalicie, swego nie znacie. Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi

  1. […] Więcej informacji o Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi znajdziecie w naszym wcześniejszym artykule. […]

Dodaj komentarz