REKLAMA

Czarniecka Góra obszarem uzdrowiskowym! Jest decyzja w sprawie

Gmina Stąporków otrzymała decyzję Ministra Zdrowia potwierdzającą uznanie Czarnieckiej Góry obszarem ochrony uzdrowiskowej. Czy zatem niebawem do miejscowości zjeżdżać będą się kuracjusze? Tego chciałyby lokalne władze. 

REKLAMA

Burmistrz Stąporkowa Dorota Łukomska konsekwentnie prowadziła działania mające na celu uzyskanie obszaru ochrony uzdrowiskowej Czarnieckiej Góry – „ W ciągu ostatnich kilku lat wytrwale dążyłam do przywrócenia obszaru ochrony uzdrowiskowej Czarnieckiej Góry i udało się. Jest to olbrzymia szansa rozwoju dla gminy Stąporków i istotny argument wzmacniający wnioski o dotacje i dofinasowania nie tylko na infrastrukturę medyczną, ale również turystyczną i rekreacyjną. Powstanie obszaru ochrony uzdrowiskowej Czarniecka Góra to waży punkt w strategii województwa świętokrzyskiego oraz jeden z priorytetów Strategii Gminy Stąporków na lata 2016-2027. Gmina na tą chwilę już ma opracowaną koncepcję i jesteśmy w trakcie opracowania dokumentacji na zagospodarowanie terenu obszaru Czarna-Czarniecka Góra pod zabudowę związaną z działalnością uzdrowiskową dla działki o wielkości 2,5 h, którą pozyskałam na rzecz gminy kilka lat temu. Inwestycje związane z zagospodarowaniem terenu uzdrowiskowego zostały wpisane na listę do dofinansowania z MOF. Wystąpiłam również z prośbą do Starostwa o naprawę chodnika i drogi powiatowej na odcinku ul. 1-go Maja w Stąporkowie i oczywiście deklaruję 50% dofinansowanie.”- mówi Dorota Łukomska.

REKLAMA

Wydanie decyzji przez Ministra Zdrowia potwierdzającej możliwość prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego na obszarze uznanym za obszar ochrony uzdrowiskowej Czarniecka Góra to sukces. Pozostał już tylko proces legislacyjny, który zakończy wydanie rozporządzenia Rady Ministrów w tej sprawie.

Obszar ochrony uzdrowiskowej Czarniecka Góra znajduje się w zachodniej części gminy i obejmuje cztery sołectwa: Czarna, Czarniecka Góra, Janów i Błotnica. Na podstawie wydanej decyzji przez MZ wyznaczone zostały następujące kierunki lecznicze: choroby ortopedyczno-urazowe, choroby układu nerwowego, choroby reumatologiczne, choroby kardiologiczne, nadciśnienie, choroby górnych dróg oddechowych i choroby dolnych dróg oddechowych.

Władze gminy podjęły starania w celu przywrócenia obszaru ochrony uzdrowiskowej Czarniecka Góra zaczynając od badań na podstawie, których stwierdzona została obecność występowania złóż torfu w okolicy Czarnieckiej Góry w 2017r.

Jedna ze starych willi w miejscowości.

Sporządzony został projekt przebiegu stref ochrony uzdrowiskowej, który został pozytywnie zaakceptowany przez Ministerstwo Zdrowia. Strefa „A” ochrony uzdrowiskowej Czarniecka Góra obejmuje obszar o pow. 108 ha, znajduje się na zachód od Stąporkowa i leży w całości na obszarze sołectwa Czarniecka Góra, jest to strefa wyodrębniona w celu bezpośredniego kształtowania przestrzeni w której zlokalizowane są zakłady i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego, a także inne obiekty służące lecznictwu uzdrowiskowemu lub obsłudze pacjenta lub turysty. Strefa „B” ochrony uzdrowiskowej Czarniecka Góra obejmuje obszar o pow. 620 ha i położona jest w obrębie sołectw: Czarniecka Góra, Błotnica, Czarna, jest przeznaczona dla niemających negatywnego wpływu na właściwości lecznicze uzdrowiska oraz nieuciążliwych w procesie leczenia obiektów usługowych, turystycznych, rekreacyjnych, sportowych i komunalnych, budownictwa mieszkalnego oraz innego. Strefa „C” ochrony uzdrowiskowej zajmuje obszar o pow. 1632 ha, obejmujący sołectwa: Błotnica, Czarna, Czarniecka Góra, Janów i przebiega po ich zewnętrznych granicach.

Wykonane zostały niezbędne roboty geologiczne i opracowano dokumentację złoża torfu leczniczego (borowina) zlokalizowanego w miejscowości Janów. Gmina wykonała niezbędne badania do ustalenia właściwości leczniczych surowców naturalnych (torfu) i uzyskała z PZH świadectwo, które potwierdza właściwości lecznicze peloidu ze złoża „Janów” . Wg wskazań lekarskich borowina przydatna jest do stosowania zewnętrznego w formie kąpieli i okładów. Stosowanie jej powoduje korzystne efekty zwłaszcza w terapii chorób reumatycznych, ortopedycznych i neurologicznych.

Właściwości lecznicze klimatu zostały potwierdzone świadectwem wydanym przez Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Na jego podstawie stwierdzono, że klimat i bioklimat Czarnieckiej Góry może być wykorzystywany do leczenia: chorób narządu ruchu, reumatycznych, kardiologicznych i nadciśnienia, chorób górnych i dolnych dróg oddechowych oraz chorób neurologicznych. Analiza warunków klimatycznych tego obszaru została przeprowadzona na podstawie wieloletnich badań i danych meteorologicznych.

Burmistrz Dorota Łukomska prezentuje decyzję uzyskaną z Ministerstwa Zdrowia.

Celem potwierdzenia spełnienia warunków koniecznych do nadania statutu obszaru ochrony uzdrowiskowej gmina Stąporków sporządziła Operat Uzdrowiskowy oraz uzyskała pozytywną opinię Konsultanta Krajowego w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej w zakresie skuteczności leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej. Wszystkie niezbędne dokumenty zostały przesłane do MZ, a gmina dostała decyzję potwierdzającą możliwość prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego na obszarze uznanym za obszar ochrony uzdrowiskowej Czarniecka Góra. Co władze zrobią dalej z tą decyzją? Na ten moment stwarza ona możliwość organizowania lecznictwa, a to już dużo – potrzeba jednak kolejnych kroków i dużych inwestycji, prawdopodobnie o wymiarze ponad samorządowym by w Czwarnieckiej Górze uzdrowisko zaistniało nie tylko na papierze, ale i realnie.

REKLAMA

5 thoughts on “Czarniecka Góra obszarem uzdrowiskowym! Jest decyzja w sprawie

  1. Urania pisze:

    Pani ze Stąporkowa wniosek do powiatu o remont chodnika drogi w kierunku Czarnieckiej Góry uzasadniała tym, że chodzą nim dzieci do szkoły.
    Faktyczna przyczyna jest taka, że jest to plac targowy w soboty, a stan tego miejsca zniechęca handlarzy.

    • Tadeusz pisze:

      W kwestii chodnika należy w sposób jednoznaczny wyartykułować:
      1. Posiadamy w zasobach na wichcie Skarbu Państwa tzw. garczku, 3 radnych powiatowych (osoby publiczne) tj. P. Jóźwik – leśniczy LP Nadleśnictwa Stąporków, P. Kurdzbart – emerytowany działać PSL oraz P. Domagała z Niekłaniania – wybranych z Gminy Stąporków.
      2. Należy zadać im publiczne zapytanie ” co konkretnie zrobili w kwestii budowy w/w chodnika wzdłuż drogi powiatowej (Stąporków – Czarniecka Góra) – odpowiem retorycznie …. WIELKIE GÓ….NO. (można sprawdzić na stronie Starostwa w zapytaniach interpelacyjnych radnych powiatowych). Dla porównania, jedna z gwiazd polityki powiatowej z rejonu Lutej, zadaje więcej zapytań interpelacyjnych, niż psów w Bębnowie, bardzo ciekawych …, wręcz o prozaicznej tematyce, zmuszając biednego Pana Starostę do pisemnych odpowiedzi o nudnej tematyce (lud ma wiedzieć, jak się haruje na ich los…)
      3. Dla woli przypomnienia wg oświadczeń majątkowych za 2022 r. każdy z tych osobowości powiatowej polityki zarobił ok. 20000 PLN na rękę tzw. diety.
      4. Kwalifikacje tych Panów są różne: leśniczy o rocznym dochodzie 157000 zł brutto w spółce Skarbu Państwa o nazwie z nazwy LP PGL, wspomniany emeryt z ZUK oraz bardziej lub mniej bezrobotny Prezes, elektryk, własnej działalności gospodarczej. Zakres tematyczny chodnika – niby prosty a może za prosty, by zrozumieć potrzeby społeczne lokalnych mieszkańców, ich bezpieczeństwo komunikacyjne, a przede wszystkim bezpieczeństwo dzieci, które tak ochoczo są przedstawiane na facebooku przez niektóre osoby.
      5. Mając na względzie, stan techniczny tejże autostrady powiatowej, jazda na rowerze, spacer osławionych „kuracjuszy” jest porównywalna na „japońskich kamikadze” ze słynnego filmu „Tora!, Tora!…
      6. Pisał, by i pisał… ale trzeba jedno powiedzieć:
      ——————————————————————————————————————————-
      ——————————————————————————————————————————
      W kwietniu 2024 – czas dla innych, nowych, świeżych, wykształconych z doświadczeniem ludzi…

      • Urania pisze:

        Zapomniałeś o p. Skowronie. Też jest radnym.
        A w dużo gorszym stanie jest droga ze Stąporkowa na Wielką Wieś. Jest niebezpieczna, na zakrętach w prawo można wypaść do rowu, jeżeli coś jedzie z naprzeciwka.
        Rzucenie tego tematu ma odwrócić uwagę od kwestii regularnych podpaleń nieużytków i lasów w gminie Stąporków. Temat trudny dla władzy. Bo będzie trzeba uzać odpowiedzialność tych, którzy uchodzą za tzw. porządnych ludzi.

  2. Urania pisze:

    Taka jeszcze jedna uwaga. Tutaj będą przyjeżdżać kuracjusze, a za nimi rodziny wczasowiczów, bo pójdzie fama, że ładnie, lasy, woda itp. A tu tymczasem dilerzy, narkotyki, pijaństwo, niemoralne zachowanie facetów. Uzdrowisko pasuje do tutejszej ludności jak pięść do nosa. Będą do nich dochodzić dilerzy, proponować zakup działek… Ilu tym wciągną w uzależnienie? Jak to często schorowani, osłabieni ludzie, którzy dadzą sobie wmówić przez takiego kogoś, kto wie jak do tego przekonywać.
    Do tego dojdą meliniarze, zaczepiają nietutejszych, zagadują, na hasło abstynent zaraz ucinają rozmowę. To wiadomo, o co chodzi.
    Przyjadą goście z forsą, a tu bieda, meliny, dziadostwo.
    Zapraszamy…

  3. Robert pisze:

    Jak kiedyś wyglądało uzdrowisko w Czarnieckiej Górze, można zobaczyć na stronie: http://www.czarniecka-gora.pl

Dodaj komentarz