REKLAMA

Czerwona Wola z najpiękniejszym Wieńcem Dożynkowym w powiecie! [wideo, zdjęcia]

Za nami I Powiatowy Przegląd Wieńców Dożynkowych, którego pomysłodawcą był starosta konecki Grzegorz Piec. Najpiękniejszym wieńcem okazał się ten utworzony przez Koło Gospodyń Wiejskich z Czerwonej Woli w gminie Słupia Konecka. W przeglądzie udział wzięło dokładnie jedenaście wieńców z pięciu gmin powiatu koneckiego. Zwycięzcy będą reprezentować nasz region na Świętokrzyskich Dożynkach Wojewódzkich, które już 8 września odbędą się w Opatowie. 

REKLAMA

I Powiatowy Przegląd Wieńców Dożynkowych został zorganizowany na placu przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Końskich –„Nie chcieliśmy robić dożynek w związku z dużymi kosztami i czasem, który jest potrzebny do ich przygotowań. Postanowiliśmy, że zrobimy Przegląd Wieńców Dożynkowych by w formie konkursu wybrać najlepsze, który będzie nas reprezentował na Dożynkach Wojewódzkich. Osobiście podobają mi się wszystkie wieńce” – mówił nam podczas przeglądu Grzegorz Piec, starosta konecki.

Na placu przed starostwem gospodarzami byli członkowie Zarządu Powiatu Koneckiego: starosta Grzegorz Piec, wicestarosta Wiesław Skowron, członkowie zarządu Jarosław Staciwa i Dariusz Banasik. Obecni byli także włodarze niektórych gmin – zauważyliśmy burmistrza Końskich Krzysztofa Obratańskiego, wiceburmistrza Krzysztofa Jasińskiego, czy wójta Słupi Koneckiej Roberta Wielgopolana. Prezydium Rady Powiatu Koneckiego reprezentowali jej wiceprzewodniczący: Łukasz Kubka oraz Jolanta Pacocha. Na miejscu obecni byli także radni powiatowi oraz radni wielu gmin.

REKLAMA

Na zaproszenie władz powiatu odpowiedziały delegacje pięciu gmin, a łącznie do przeglądu zgłosiło się jedenaście zespołów wieńcowych ze swoimi przepięknymi dziełami. I tak wieńce przygotowały gospodynie z miejscowości: Wólka, Smyków, Ruda Pilczycka, Rogów, Radoska, Proćwin, Bębnów, Korytków / Kupimierz, Pilczyca, Kapałów i Czerwona Wola –„Oceny wieńców dokonywała komisja konkursowa w trzyosobowym składzie: Agnieszka Pietrzak – przedstawiciel Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach, Zbigniew Sadorski – sekretarz powiatu koneckiego, Maciej Chłopek – dyrektor Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu. Jesteśmy bardzo ciekawi wyników, bo wszystkie wieńce prezentują się bardzo okazale i rzeczywiście komisja ma trudny wybór” – informuje Marian Wikiera, naczelnik Wydziału Promocji w Starostwie Powiatowym.

Jury zdecydowało ostatecznie, że trzecie miejsce przypadło wieńcowi z Rogowa w gminie Końskie, drugie wieńcowi z Bębnowa w gminie Gowarczów, a zwyciężył wieniec stworzony przez gospodynie z Czerwonej Woli w gminie Słupia Konecka. 

Drużyna z Czerwonej Woli uplotła najpiękniejszy wieniec dożynkowy w powiecie koneckim!

Zwycięski zespół wieńcowy otrzymał od Zarządu Powiatu Koneckiego nagrodę w wysokości 1000 złotych, drugie miejsce zgarnęło czek na 600 złotych, a trzecie na 300 złotych. Wszystkie zespoły wieńcowe w nagrodę za włożony w trud w wyplatanie przepięknych instalacji wezmą udział w wycieczce do Muzeum Etnograficznego w Tokarni koło Kielc. Natomiast zwycięski wieniec z Czerwonej Woli razem z zespołem będzie reprezentował powiat konecki na Świętokrzyskich Dożynkach Wojewódzkich w Kielcach już w niedzielę 8 września.

I Powiatowy Przegląd Wieńców Dożynkowy występami artystycznymi uświetniły zespoły ludowe z gminy Końskie: „Mały Dziebałtów” oraz „Sokołów”.

Zdjęcia (A. Góral):

REKLAMA

Dodaj komentarz