REKLAMA

Czy Bitcoin jest alternatywą dla środków płatniczych?

[artykuł tylko dla pełnoletnich, materiał sponsorowany] Większość uwagi skupiła się na kryptowalutach jako klasie aktywów zdominowanej przez Bitcoina i kilka innych tokenów. Spekulanci kupują, trzymają i sprzedają. Kryptowaluty mają potencjał, aby być wykorzystywane jako system płatności. Osoba może wysłać pieniądze do innej osoby za pomocą kryptowaluty zapisanej na blockchainie. W rezultacie, krytycznym pytaniem nie jest to, czy ludzie mogą używać kryptowalut jako mechanizmu płatności, ale czy mogą one być realnym wyzwaniem dla istniejących systemówpieniędzmi fiat. Podczas poszukiwania odpowiedniej platformy do realizacji inwestycji w BTC natknąłbyś się na kilka aplikacja i stron internetowych.

REKLAMA

Kryptowaluty mogą zmienić oblicze gry

REKLAMA

Najnowszy start The Bank of London jako samozwańczego podmiotu zakłócającego podstawy bankowości, a konkretnie kompleksowe międzynarodowe usługi bankowe (tylko drugi bank rozliczeniowy uruchomiony w Wielkiej Brytanii w ciągu ostatnich 250 lat), również wskazuje, że zmiany są w powietrzu.

Innowacja zmieniająca branżę, która zapewnia znacznie prostsze, szybsze i tańsze rozwiązania, może być już dawno spóźniona. Niektórzy twierdzą, że fundamentem takich rozwiązań mogą być waluty wirtualne lub leżący u ich podstaw blockchain.

Formy płatności Bitcoin byłyby cenne dla …

Możliwości w zakresie płatności międzynarodowych są nieograniczone. Obecne procedury są czasochłonne i kosztowne. Widzimy powszechne przyjęcie płatności międzynarodowych opartych na kryptowalutach dla legalnych celów; jednak wolumen jest niski, co może hamować postęp. Nie jest jasne czy wschodzący gracze technologiczni napędzają tę zmianę lub czy któryś z obecnych graczy może poruszać się wystarczająco szybko, aby pozostać w grze.

Jest jeszcze wiele barier do pokonania w przypadku transakcji wolumenowych, ale rynek jest ogromny. Bez wątpienia technologia ma ogromny potencjał. Wielu graczy rywalizuje o to, by jako pierwsi stworzyć blockchainy, które są naprawdę skalowalne, bezpieczne, interoperacyjne, solidne i energooszczędne. Wierzymy, że odniosą sukces. Patrząc na potencjał, jaki posiada bitcoin, dodanie go do swojego portfela byłoby dobrą decyzją.

Nacisk zostanie przesunięty z elementu kryptowalutowego na użyteczność mechanizmu. Sama kryptowaluta może stać się niewidoczna dla nadawcy i odbiorcy, a transakcja zostanie zainicjowana i zakończona w walucie fiat. Kryptowaluta staje się jedynie elementem rozwiązania technologicznego.

Kim będą przyszli uczestnicy?

Czy obecne procesory płatnicze będą w stanie rozwijać i przyjmować nowe technologie na tyle szybko, aby uniknąć losu Kodaka? Czy ich usługi o wartości dodanej i dominacja na rynku zapewnią im przetrwanie, choć w zupełnie innej formie? Chociaż kryptowaluty i technologia blockchain zapewniają infrastrukturę, rozwiązanie płatnicze typu end-to-end to coś więcej niż tylko przelewy bankowe. Krytyczne będą zastosowania i interakcje wokół niego, a istniejący gracze będą mieli w tych obszarach przewagę konkurencyjną.

Zagrożenie dla istniejących graczy nie kończy się na dostawcach infrastruktury (np. Swift, Mastercard, CHIPS). Co stanie się z bankami handlowymi, które doradzają i potwierdzają płatności, jeśli klienci będą mogli dokonywać płatności międzynarodowych szybko, tanio i bezpiecznie? Wyzwania regulacyjne są niezwykle istotne, ale na razie załóżmy, że powstanie odpowiedni międzynarodowy system regulacyjny. Bez wątpienia organy regulacyjne będą odgrywać zasadniczą rolę w powszechnym przyjęciu takiej infrastruktury płatniczej. W międzyczasie wiele rządów rozważa emisję cyfrowych walut banków centralnych (CBDC). Choć nie są to kryptowaluty, możemy być świadkami konwergencji technologii i koncepcji oraz odzyskania przez banki centralne kontroli nad przestrzenią płatniczą.

Konkluzja

prPrzewidywanie przyszłości systemów płatności i roli kryptowalut w ich ewolucji jest niemożliwe. Wierzymy jednak, że płatności wkrótce przejdą fundamentalną zmianę, która nigdy wcześniej nie miała miejsca. Nowe podmioty zastąpią wielu spośród prominentnych graczy. Kilka osób zajmujących stanowiska może być wystarczająco adaptacyjnych, aby przetrwać. W rezultacie, płatności będą wyglądały zupełnie inaczej.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *