REKLAMA

Czy można wycofać pozew rozwodowy?

Zdarza się, że mimo złożeniu pozwu rozwodowego, małżonkowie uzyskują porozumienie i rezygnują z rozstania. Mogą też zdecydować się na separację. W takiej sytuacji strony chcą wycofać pozew. Na wycofanie pozwu rozwodowego może też zdecydować się tylko jedna ze stron. Jednak czy możliwe jest złożenie skutecznego wniosku?

REKLAMA

Kiedy wycofanie pozwu rozwodowego jest możliwe?

Co do zasady wycofanie pozwu rozwodowego jest możliwe i to na każdym etapie sprawy rozwodowej. Niemniej w zależności od okoliczności mogą obowiązywać nieco inne zasady. Najprostsza sytuacja ma miejsce wtedy, kiedy pozwany nie odpowiedział na pozew. Wystarczy wtedy złożyć wniosek o wycofanie pozwu o rozwód, który zostaje przyjęty automatycznie. Nie jest wymagana na to zgoda pozwanego. W przypadku, gdy pozew doczekał się odpowiedzi, możliwe są 2 scenariusze.

REKLAMA

Odpowiedzią pozwanego może być wniosek o jego oddalenie. Druga opcja to zgoda na rozwód. Jest to równoznaczne z wyrażeniem przez pozwanego chęci zakończenia małżeństwa. W pierwszym przypadku zgoda na wycofanie pozwu rozwodowego nie jest wymagana, chyba że dojdzie już do rozprawy. Wtedy pozwany musi się zgodzić na zakończenie sprawy rozwodowej, w przeciwnym wypadku będzie prowadzona dalej. Natomiast w drugim przytoczonym scenariuszu, bez względu na etap sprawy, nie wystarczy samo złożenie wniosku o wycofanie pozwu o rozwód – niezbędna jest też zgoda pozwanego.

Dowiedz się więcej na https://www.kancelariamlynska.pl/adwokat-rozwod-gdansk/

Wniosek o wycofanie pozwu o rozwód – gdzie i jak?

Co ważne, wniosek o wycofanie pozwu o rozwód można wnieść na dowolnym etapie sprawy, a nawet po jej zakończeniu, o ile wyrok nie jest jeszcze prawomocny. W jaki sposób można wycofać pozew? Pierwsza opcja to złożenie pisma w sądzie. Należy w nim wskazać:

  • obie strony sporu,
  • nazwę sądu, do którego został wniesiony pozew,
  • sygnaturę sprawy.

Na wniosku powinna znaleźć się też data i podpis. Następnie wystarczy wysłać pismo w 2 egzemplarzach. W przypadku, gdy wymagana jest zgoda drugiej strony, sąd wyśle jej jeden z egzemplarzy z wymogiem ustosunkowania się.

Istnieje też drugi sposób na wycofanie pozwu rozwodowego. Możliwe jest zrobienie tego ustnie. W takiej sytuacji wniosek o wycofanie pozwu o rozwód należy złożyć przed rozpoczęciem rozprawy. Jeśli pozwany odpowiedział na pozew i znajduje się na sali, zostanie zapytany o zgodę. Po jej wyrażeniu sąd zdecyduje o zamknięciu sprawy.

Dla wielu osób istotne jest, czy po wycofaniu pozwu rozwodowego możliwe będzie otrzymanie zwrotu opłaty za pozew. Otóż jeśli sprawa znajduje się etapie pierwszej instancji, opłata zostanie zwrócona w całości. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku drugiej instancji. Po złożeniu apelacji można się ubiegać o zwrot jedynie połowy środków.

Dobrą informacją jest możliwość złożenia wniosku o wycofanie pozwu o rozwód na dowolnym etapie sprawy. Niemniej jak wynika z powyższego artykułu, skuteczność wycofania pozwu rozwodowego jest uzależniona od kilku czynników. Ważne jest również, aby dopełnić wszystkich kwestii formalnych z tym związanych. Dlatego wiele osób decydujących się na to rozwiązanie, korzysta ze wsparcia adwokata.

Artykuł sponsorowany

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *