REKLAMA

Czy warto mieć więcej niż jeden rachunek bankowy?

Większość z nas ma rachunek bankowy, jednak okazuje się, że tylko niewielka część zarządza finansami, korzystając z kilku rachunków. A to zdecydowanie się opłaca! Sprawdź, ile można mieć rachunków bankowych oraz jak je mądrze wykorzystać do oszczędzania, inwestowania, a nawet dodatkowego zarabiania.

REKLAMA

Dziś bez rachunku bankowego naprawdę byłoby trudno i to w wielu codziennych i prozaicznych czynnościach, takich jak zarządzanie swoją pensją, kupowanie online, czy korzystanie z wygody szybkich płatności. Dlatego nic dziwnego, że większość Polaków posiada rachunek bankowy — aż  89% z nas ma swoje konto, z czego statystycznie przeważają kobiety (91%). Za mężczyźni stanowią 86% badanych, którzy mają swoje konto. O ile posiadanie jednego rachunku bankowego wydaje się oczywiste dla większości, to wciąż tylko 2% posiadaczy konta ma więcej niż jeden rachunek bankowy.  A szkoda, bo kilka rachunków, to dobry sposób na zarządzanie pieniędzmi, oszczędzanie, a nawet dodatkowy dochód.

REKLAMA

Ile można mieć kont w jednym banku?

Tak naprawdę dokładnie tyle, ile potrzebujesz. W polskim prawie nie ma ograniczeń dotyczących ilości posiadanych kont bankowych. Tym samym możesz mieć rachunek bankowy, na który przychodzi Twoja wypłata, a także konto walutowe, oszczędnościowe, oraz rachunek firmowy, jeśli prowadzisz swoją działalność. Co więcej, nie musisz mieć tych kont w różnych bankach, jeśli tego nie chcesz. Z powodzeniem możesz założyć te, których potrzebujesz w jednym banku. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: https://money24.pl/ile-mozna-miec-kont-bankowych/. Warto zastanowić się, które z tych typów kont mogą się sprawdzić w Twoim przypadku i wybrać najkorzystniejsze oferty zaproponowane przez banki.

Czy warto mieć więcej niż jedno konto bankowe?

W wielu przypadkach jak najbardziej! To świetne rozwiązanie, jeśli chcesz poświęcić osobne konto konkretnym celom. Na przykład jeden rachunek bankowy możesz mieć na swoją wypłatę, na osobnym koncie oszczędnościowym odkładać co miesiąc część wypłaty, a jeszcze inne na przykład do dodatkowego dochodu wymagającego konta walutowego. Często posiadanie kolejnego konta bankowego to sposób na dodatkowy zarobek — co jakiś czas różne banki przeprowadzają akcje promocyjne, gdzie za założenie konta otrzymuje się bonusy, w tym pieniężne, a do tego jeśli np. ktoś założy konto z naszego polecenia, to możemy otrzymać dodatkową prowizję z tego, na nowe konto.

Kiedy warto mieć kilka kont osobistych?

Kilka kont osobistych jest świetnym rozwiązaniem, jeśli chcesz dobrze zarządzać swoimi finansami. Pozwoli to na rozdzielenie różnych wpływów na poszczególne cele. W małżeństwie możesz mieć konto ze swoim małżonkiem na wspólne wydatki, ale także indywidualne konta na pensje i dodatkowe oszczędnościowe. Takie podejście pomoże na rozdzielenie wspólnych pieniędzy, łatwe zarządzanie finansami, ale także utrzymanie niezależności finansowej.

Często dodatkowe konto to także sposób na zabezpieczenie części swoich pieniędzy przed takimi sytuacjami jak coraz częściej występujące oszustwa finansowe, poprzez popularne portale, czy niebezpieczne linki, po których kliknięciu możemy stracić wszystkie pieniądze na swoim głównym koncie. W takich sytuacjach zapasowe konto z kwotą niezbędną do przeżycia to jedno z najlepszych możliwych zabezpieczeń na „czarną godzinę”.

Dodatkowy rachunek może być także przeznaczony na cele inwestycyjne, dobrze tutaj wybrać taki, który proponuje faktycznie atrakcyjne instrumenty i oprocentowanie.

Jeśli aktualnie masz tylko jeden rachunek bankowy, to teraz jest świetny moment, by zastanowić się nad tym, czy spełnia ono Twoje wszystkie potrzeby, czy może dodatkowy rachunek np. oszczędnościowy nie byłby świetnym rozwiązaniem, które pomogłoby Ci zarządzać swoimi finansami, o których więcej przeczytasz na Money24. Nie da się ukryć, że w aktualnej sytuacji mądre podejście do osobistych lub firmowych finansów jest na wagę złota, dlatego zadbaj o to, by robić to jeszcze skuteczniej!

materiał partnera

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *