REKLAMA

Czytelniczka alarmuje o barszczu sosnowskiego. Urząd Miasta uspokaja [zdjęcia]

O tym, że Barszcz Sosnowskiego występuje na terenie Konecczyzny wiadomo nie od dziś. Jedna z czytelniczek poinformowała nas o pojawieniu się tej groźne rośliny w pobliżu jednego z placów zabaw w Końskich. Po weryfikacji okazało się, że to bardzo podobny, ale niegroźny dla człowieka dzięgiel litwor. 

REKLAMA

„Podczas niedzielnego spaceru z moim 3 letnim synem zauważyłam w pobliżu placu zabaw przy ulicy Południowej ogromne ilości Barszczu Sosnowskiego. Barszcz ten rośnie w korycie „rzeczki” kanału melioracyjnego. Dodam, że może on się dalej rozprzestrzeniać zajmując drugą część koryta po stronie osiedla domków jednorodzinnych. Stwarza on duże niebezpieczeństwo dla dzieci, które spacerują i bawią się w pobliżu tego placu. Bardzo proszę o interwencję w tej sprawie, nie mam pojęcia gdzie mogę zgłosić tą sprawę” – informowała nas pani Magdalena, która przesłała także zdjęcia oraz mapkę ze wskazaniem miejsca występowania rośliny.

Miejsce występowania roślin wskazane przez czytelniczkę

O sprawę postanowiliśmy zapytać urzędników z Wydziału Urbanistyki Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta i Gminy Końskie. Po przekazaniu im materiałów i zdjęć przedstawiciele UM udali się na miejsce. Stwierdzili, że we wskazanym rowie owszem znajduje się roślina podobna do Barszczu Sosnowskiego, ale jest to Dzięgiel litwor z tej samej rodziny selerowatych.

REKLAMA

Jednocześnie urzędnicy apelują o zgłaszanie każdego przypadku podobnych roślin –„Gmina od czterech lat walczy z Barszczem Sosnowskiego, zbieramy informacje o jego występowaniu, a następnie staramy się wytępić tę roślinę. Prosimy o zgłoszenia do Wydziału Urbanistyki Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska każdy podobny przypadek. Można to zrobić telefonicznie lub bezpośrednio w urzędzie w pokoju 203” – mówi nam Aleksandra Wilk, naczelnik wydziału.

REKLAMA

Dodaj komentarz