REKLAMA

Dni Końskich 2022. Glorietty, foodtrucki i festiwal kolorów na start! [WIDEO]

Już bez półśrodków, bez biletów i masek na twarzach – powróciło największe plenerowe święto w naszym regionie, czyli Dni Końskich. Piątek poświęcony był rozdaniu nagród Koneckich Gloriett, miał też miejsce wernisaż Iwony Ambroszczyk, ale i sporo zaczęło dziać się na głównej arenie Dni Końskich, czyli na stadionie OSiR. 

REKLAMA

Dni Końskich wystartowały w piątek o 15:00 na stadionie OSiR. Stanęło tam wesołe miasteczko, strefa z foodtruckami z najlepszymi żarciowozami w kraju (polecamy kuchnie z całego świata!) oraz „Miasteczko KSSPR Końskie”, w którym piłkarze ręczni z naszego klubu sportowego zachęcali do wspólnych gier i zabaw. Turnieje piłkarskie w piątek organizował MKS Neptun Końskie.

O 15:30 ruszyła wielka atrakcja dla młodszych mieszkańców Końskich – festiwal kolorów, czyli wydarzenie podczas którego królują kolorowe proszki i dobra muzyka.

REKLAMA

Z kolei o 17:00  rozpoczął się piknik szachowy –„Na tym pikniku promujemy szachy jako grę umysłową i zapraszamy do gry, gramy między sobą. Jest to po prostu promocja szachów w Końskich. Piknik trwa tylko dzisiaj, ale zapraszamy do klubu szachowego do Domu Kultury w każdy piątek od 15:00 do 19:00” – mówi nam Adam Szymański, przewodniczący klubu szachowego działającego przy MGDK Końskie.

Dokładnie w tym samym czasie wielbiciele sztuki mogli spotkać się w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Końskie by oglądać „Impresje” Iwony Ambroszczyk. To pedagożka z II LO w Końskich, która w wolnym czasie poświęca się malarstwu. Relację z wernisażu zaprezentujemy w osobnym materiale. Wystawę będzie można w koneckiej bibliotece oglądać przez kilka tygodni.

Głównym punktem dnia było jednak rozdanie najważniejszych gminnych nagród, czyli statuetek Koneckiej Glorietty. W tym roku galę po raz pierwszy zorganizowano już w piątek, w bardziej kameralnym miejscu, bo w Restauracji Leliwa. Dotychczas Glorietty rozdawane były na scenie przed głównymi koncertami Dni Końskich.

Wydarzenie poprowadził wiceburmistrz Końskich Krzysztof Jasiński. W trakcie gali poznaliśmy laureatów nagród Burmistrza Miasta i Gminy Końskie, a zostali nimi:

• w kategorii: Kultura – Miejsko – Gminny Dom Kultury w Końskich
(za działalność w zakresie rozwoju kultury w Gminie Końskie)
• w kategorii: Sport, turystyka i rekreacja – Konecki Klub Karate Kyokushin
(za znaczące osiągnięcia sportowe oraz wkład w rozwój sportu w Gminie Końskie)
• w kategorii: Edukacja – Lilianna Saik nauczyciel Zespołu Placówek Oświatowych
w Stadnickiej Woli
(za wybitne osiągnięcia i zasługi w dziedzinie edukacji)
• w kategorii: Przedsiębiorczość – Firma Wielobranżowa „Drewdom” Marcin Świercz
(za znaczące osiągnięcia w dziedzinie przedsiębiorczości)
• w kategorii: Dynamiczny i gospodarczy rozwój gminy Końskie:
Odlewnia Żeliwa Orzechowscy s.k.a. z Wincentowa
(za znaczący wkład w rozwój gospodarczy Gminy Końskie)
Firma Metal-Handel Sp. j. Jacek Galas i Piotr Galas
(za znaczący wkład w rozwój gospodarczy Gminy Końskie)
• w kategorii: Nagroda Specjalna:
Tadeusz Nowakowski
(za działalność społeczną w zakresie ochrony przeciwpożarowej)
Marek Rożej
(za osiągnięcia i zasługi dla promocji Gminy Końskie)

Trener Rożej z uwagi na udział w Mistrzostwach Europy w Monachium nagrodę odebrał nieco wcześniej w zaciszu gabinetu burmistrza Końskich.
Anna Wiaderna
(za wkład w kultywowanie tradycji obrzędów i obyczajów ludowych Ziemi Koneckiej)
• Nagroda Honorowa – „Społem” Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Końskich
(za całokształt działalności oraz znaczący wkład w rozwój Gminy Końskie)

Na koniec głos zabrał burmistrz Krzysztof Obratański:

„Nagroda jest dwuwymiarowa. Ona jest sposobem na uhonorowanie ludzi, organizacji, instytucji, firm, które w sposób szczególny na swoim polu aktywności w ostatnim okresie się wyróżniły, ale działa to w drugą stronę. To są również rodzaje splendoru dla miasta. To, że mamy takie firmy, że są tutaj tacy ludzie, zakłady i instytucje to szczególny powód do dumy. Razem budujemy naszą wspólną teraźniejszość oraz naszą przyszłość […] Bardzo serdecznie Państwu gratuluję, bardzo dziękuję za to jak tworzycie tę wartość dodaną naszej gminy. Bardzo cię cieszę, że możemy mówić z dumą: My konecczanie budujemy naszą teraźniejszość i naszą przyszłość. Jeszcze raz serdecznie dzięki” – przemawiał burmistrz Obratański.

Po wręczeniu statuetek przyszedł czas na mniej formalne rozmowy i pyszny poczęstunek. Galę uświetnił występ wokalistki Kingi Kot.

A już w sobotę i niedzielę czekają nas kolejne atrakcje związane z Dniami Końskich 2022. Od rana do godziny 15:00 to głównie wydarzenia sportowe oraz gastronomiczne związane z żarciowozami. Po 15:00 przewidziano liczne koncerty i wydarzenia towarzyszące. Wszystko na stadionie OSiR przy ulicy Maratońskiej. Przypomnijmy, że na finał soboty zagra grupa Afromental, a na zakończenie niedzieli koncert da Natalia Kukulska. Z centrum Końskich na stadion dojechać można będzie specjalnie utworzoną linią autobusową.

Dodatkową atrakcją Dni Końskich zapewnioną przez konecki samorząd, a także właścicieli Muzeum Polskie Drogi w Modliszewicach jest możliwość zwiedzania tego obiektu. Zarówno transport do muzeum, jak i możliwość oglądania starych aut i motocykli przez weekend święta Końskich będą darmowe –„Jutro i w niedzielę będzie można za darmo korzystać z oferty prywatnego muzeum starych pojazdów w Modliszewicach. Z centrum miasta z przystanka autobusowego na ulicy Zamkowej od godziny 11:00 co godzinę będzie odjeżdżał schoolbus, który będzie za darmo dowoził do udostępnionego za darmo muzeum, do godziny 16:00. Kto jeszcze nie był w tym muzeum, a ma ochotę poznać urodę starych samochodów tego serdecznie zapraszamy razem z właścicielem tego muzeum p. Marcinem Zapałą, który zdecydował się na taki gest w dniu święta miasta” – mówi nam burmistrz Krzysztof Obratańśki

Zapraszamy Państwa do udziału w sobotnich oraz niedzielnych obchodach Dni Końskich, a relacje z nich znajdziecie w tkn24.pl oraz telewizji TKN24 Końskie w sieci kablowej.

Zdjęcia (A. Góral):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *