Wciąż można otrzymać 60% dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych oraz solarnych na naszych domach. Ze środków skorzystać mogą mieszkańcy sześciu gmin powiatu koneckiego: Końskie, Radoszyce, Ruda Maleniecka, Fałków, Słupia Konecka oraz Smyków.
REKLAMA–„Dwa lata wstecz Urząd Marszałkowski ogłosił nabór na odnawialne źródła energii, w tym między innymi na fotowoltaikę. Chodziło o to by mieszkańcy mogli z tego skorzystać. Po przeanalizowaniu kryteriów, które musielibyśmy spełnić doszliśmy do wniosku, że pojedyncze gminy będą miały kłopot w uzyskaniu pewnych parametrów na dofinansowanie. Narodził się pomysł by złożyć wspólny projekt przez Staropolski Związek Miasta i Gmin naszego powiatu koneckiego. Tak też się stało. Wniosek został pozytywnie zaopiniowany do dofinansowania i następnie wdrożyliśmy procedury związane z naborem chętnych na uzyskanie tego dofinansowania” – opowiada nam wójt gminy Ruda Maleniecka Leszek Kuca, inicjator projektu.
Początkowo dofinansowanie dla domostw miało wynieść około 80%, ostatecznie Urząd Marszałkowski jego wysokość ustalił na 60%. To spowodowało, że część zainteresowanych się wycofała i wciąż są wolne miejsca. Staropolski Związek Miast i Gmin w ubiegłym roku musiał unieważnić przetarg na wykonawstwo, ponieważ zaproponowane ceny były zdecydowanie za wysokie. W kolejnym, ogłoszonym już w tym roku przetargu pojawiło się jednak kilka ofert spełniających kryteria finansowe. Wiadomo, że wkład własny w instalację fotowoltaiczną o mocy 2,4 KW wyniósłby nieco ponad 4 tysiące złotych, w instalację o mocy 3,24 KW nieco ponad 6 tysięcy złotych. Wkład własny w instalację solarną słabszej mocy to około 4700 złotych, a w mocniejszą 5280 złotych. –„Mamy możliwość jeszcze ogłoszenia ponownego naboru. Dlatego gorąco zachęcamy – jeżeli Państwo są jeszcze zainteresowani to zwróćcie uwagę na ogłoszenia na stronach internetowych gmin, zwróćcie uwagę na formularze, które można pobrać i wypełnić wchodząc na stronę Staropolskiego Związku Miast i Gmin. Do końca stycznia można wyrazić swoje zainteresowanie taką właśnie deklaracją, która po przeanalizowaniu i uzupełnieniu może być podstawą zawarcia umowy.” – apeluje Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich.
REKLAMAWedług obliczeń fachowców inwestycja we wspomniany wkład własny przy założeniu obecnych cen energii elektrycznej zwróci się w mniej niż pięć lat. Biorąc jednak pod uwagę, że prawdopodobnie najbliższe lata przyniosą spore podwyżki cen energii to instalacje mogą zwrócić się o wiele szybciej. Zainteresowanie projektem należy zgłaszać do swoich urzędów gmin do końca stycznia.