REKLAMA

Duże zainteresowanie spotkaniem z legendami podziemia PRL [wideo, zdjęcia]

Mirosław Chojecki i Michał Płoski byli w mijającym tygodniu gośćmi Biblioteki Publicznej w Końskich. Spotkanie odbyło się w środę, a przybyło na nie wielu słuchaczy. 

REKLAMA

Spotkanie zorganizowali: Biblioteka Publiczna w Końskich i Fundacja „Pamięć i Niepodległość”. Założyciel fundacji mecenas Jan Nowak miał olbrzymi wkład w sprowadzenie do Końskich legend wydawniczego podziemia w czasach PRL-u. Znany konecki prawnik wygłosił też przedmowę do spotkania. Środową konferencję poprowadził dyrektor biblioteki Dariusz Kowalczyk, a uczestniczył w niej także burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański.

Spotkanie zatytułowano „Jak przy pomocy gumki od majtek obaliliśmy komunizm”. Opowieści o „drugim obiegu” i niezależnym ruchu wydawniczym  za czasów PRL”. A kim są jego bohaterowie?

REKLAMA

Mirosław Chojecki prezentuje schemat pierwszej kopiarki.

Mirosław Chojecki to działacz opozycji w PRL, producent filmowy, uczestnik strajków studenckich, w poprzedniej epoce współtworzył podziemny ruch wydawniczy na skalę ogólnopolską. Później w Paryżu wydawał między innymi solidarnościowy „Kontakt”. Nagrodzony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Michał Płoski to absolwent prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, jest rodowitym kielczaninem i od początku był zaangażowany w tworzenie Biblioteki Regionu Świętokrzyskiego Solidarności. W 1982 roku był za to internowany. Tworzył biblioteki w regionie świętokrzyskim, był zaangażowany w kolportaż i wydawnictwo podziemne.

Zobaczcie Państwo w naszym materiale fragmenty opowieści obu wydawców.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *