REKLAMA

Dzień Trzeźwości w Stąporkowie [zdjęcia]

21 marca obchodzony jest w Polsce jako Ogólnopolski Dzień Trzeźwości. W Stąporkowie posłużył on do promocji zdrowego, trzeźwego stylu życia i swego rodzaju manifestu przeciwko sprzedaży alkoholu nieletnim, a także przemocy domowej.

REKLAMA

Ogólnopolski Dzień Trzeźwości w Stąporkowie 05

W ten dzień dzieci ze starszych klas podstawowych oraz gimnazjaliści wzięli udział w I Stąporkowskim Marszu Trzeźwości. Uczestniczyli w nim również przedstawiciele Stowarzyszenia „Nowe Zycie” w Stąporkowie, krzewiącego idee trzeźwości. Dzieci przygotowały transparenty na których widniały hasła związane z profilaktyką przemocy. Pojawiły się też hasła zwracające uwagę na sprzedaż alkoholu osobom nieletnim. Przechodnie otrzymywali również od uczestników marszu ulotki edukacyjne związane z używanie substancji psychoaktywnych, ale też zachęcające do rozwoju i wzmacniania kompetencji społecznych, dzięki którym ludzie rzadziej sięgają po ryzykowne zachowania.

REKLAMA

Od samego południa w siedzibie Stowarzyszenia prowadzone były dyżury członków Klubu oraz terapeutów. Po południu zaś Paweł Dziopa, certyfikowany terapeuta uzależnień poprowadził spotkanie na temat „Jak uchronić dziecko przed uzależnieniem”. O godzinie 17 psycholog Barbara Chajska, wraz z Anną Kobierską, terapeutką w trakcie certyfikacji poprowadziły spotkanie oparte na dyskusji związanej z projekcją filmu „Smutne potwory”. Film dotyczy przeżyć dziecka funkcjonującego w rodzinie alkoholowej i opowiada o jego świecie i sposobie widzenia. To kolejny po drodze krzyżowej, w której rozważane były trudności rodzin z problemem alkoholowym i przemocy, wspólny ze Stowarzyszeniem i parafią pw. Wniebowzięcia NMP w Stąporkowie projekt profilaktyczny.

– „Są to działania z obszaru profilaktyki uniwersalnej, czyli tej skierowanej do wszystkich.” – mówi Anna Kobierska, przewodnicząca GKRPA w Stąporkowie.

Ogólnopolski Dzień Trzeźwości w Stąporkowie 01

Zwracają one jednak uwagę na konkretne zjawiska: alkohol i przemoc. Dlaczego? – „W ubiegłym roku opracowana została diagnoza Problemów Społecznych w Gminie Stąporków, ukazująca obszary problemowe wśród których znalazły się nadużywanie alkoholu u dorosłych, problematyczne używanie różnych środków psychoaktywnych wśród młodzieży i przemoc domowa” – opowiada Kobierska, przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Stąporkowie.

W sklepach, które mają zezwolenie na sprzedaż alkoholu 8 marca pojawiła się „tajemnicza klientka”, tj. osoba o wyglądzie budzącym wątpliwości co do pełnoletniości. Okazuje się, że w niewielu punktach sprzedaży taka wizyta zakończyła się poproszeniem o dowód osobisty. – „To niepokojące. Dlatego też zaprosiliśmy wszystkich właścicieli punktów sprzedających alkohol na szkolenie, aby poinformować ich o zasadach, konsekwencjach prawnych, ale też wzmocnić w obszarze asertywnego odmawiania osobom nieletnim czy nietrzeźwym sprzedaży alkoholu, a to się niestety zdarza.” – dodaje przewodnicząca.

Okazało się, że na szkolenie przyszło zaledwie kilkunastu przedstawicieli z ponad 60 punktów prowadzących sprzedaż alkoholu. – „Jest to symptomatyczne dla Komisji, dlatego też wzmacniamy młodzież, rodziców, a w punktach sprzedaży będziemy prowadzić kontrole zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości” – mówi przewodnicząca.

Ryzyko sprzedaży alkoholu osobom nieletnim lub nietrzeźwym wiąże się m.in. z utratą zezwolenia na dalszy handel. A to się zwyczajnie nie opłaca handlującym napojami alkoholowymi, bowiem często to właśnie alkohol jest tym asortymentem, który nadaje sens istnienia wielu punktom, szczególnie w małych miejscowościach. – „Wszystkie te działania są po to, aby uwrażliwiać ludzi na skutki takich zaniechań, zaniedbań czy łamania prawa. A w komisji prowadzimy wiele spraw gdzie uzależnionymi są ludzie o coraz niższym PESEL-u. Dlatego edukacja, wrażliwość na te sprawy przede wszystkim. Bo przecież pijany kierowca może wieźć nasze dziecko, a nasze nieletnie dziecko może popełnić przestępstwo pod wpływem alkoholu kupionego u sprzedawcy, który chciał kilka złotych więcej do kasy. Czy to się opłaca?” – zadaje retoryczne pytanie przewodnicząca GKRPA w Stąporkowie.

Galeria zdjęć:

Ogólnopolski Dzień Trzeźwości w Stąporkowie 02

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *