REKLAMA

WIDEO: Gmina Smyków ma 30 lat! Za nami piękne święto

Obchody 30-lecia istnienia Gminy Smyków zbiegły się w czasie ze Świętem Wojska Polskiego, które obchodzimy 15 sierpnia. Tę podwójną okazję Urząd Gminy Smyków świętował uroczystą mszą w Miedzierzy, oficjalnymi i mniej oficjalnymi wystąpieniami w Smykowie. W części nieoficjalnej uroczystość uświetniły występy zespołów Golden Life i Masters.

REKLAMA

Samorząd gminy Smyków zawiązał się po raz pierwszy w II poł. XIX wieku, kiedy to na mocy ukazu cara Aleksandra II z 31 grudnia 1866 roku powołana została Gmina Miedzierza z siedzibą w Królewcu. W 1880 roku siedzibę przeniesiono do Smykowa.  Gmina Miedzierza z siedzibą w Smykowie przetrwała do 1955 roku. Wtedy  powołana została Gromadzka Rada Narodowa w Smykowie i ten stan istniał do 1976 roku. Koniec przyniosła reforma administracyjna, wprowadzająca podział Polski na 49 „małych” województw, bez powiatów. Obszar dawnej gminy podzielony został pomiędzy Mniów, Stąporków i Radoszyce.

REKLAMA

W 1989 roku wraz z przemianami ustrojowymi Polski pojawiła się szansa, by gminę Smyków przywrócić. Ludność mieszkająca w północnej części ówczesnej gminy Mniów zaczęła przedstawiać taką wolę, opierając się na historycznych ku temu przesłankach.

fot. Przekazanie sztandaru wójtowi gminy Smyków

Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 grudnia 1991 roku dokument o utworzeniu Gminy Smyków podpisany został przez ówczesnego Prezesa Rady Ministrów Jana Krzysztofa Bieleckiego. Wszedł w życie z dniem 1 stycznia 1992 roku. Na początku siedziba mieściła się w Mniowie, 1 kwietnia 1992 przeniesiona została do Smykowa do budynku pamiętającego czasy caratu. W sierpniu 2008 roku doszło do  przeprowadzki Urzędu Gminy Smyków do nowo wybudowanej siedziby. Stąd właśnie w sierpniu Święto Wojska Polskiego łączone z obchodami trzydziestolecia istnienia gminy.

Dla upamiętnienia całego wydarzenia, o godzinie 13:00 w Kościele parafialnym pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Miedzierzy, odbyła się specjalna msza święta, na której poświęcony został sztandar gminy. Następnie zgromadzenie przeniosło się pod budynek Urzędu w Smykowie i tam o 15:00 wykonano ceremoniał nadania i przekazania sztandaru –„Rada Gminy Smyków nadaje sztandar gminie Smyków jako symbol najwyższych wartości, honoru i tradycji, jako zobowiązanie do godnego wypełniania obowiązku wobec ojczyzny i narodu” – odczytywała Danuta Jarek, przewodnicząca Rady Gminy Smyków.

Następnie dokonano także wmurowania kapsuły czasu.

„Przyjaciele z przyszłości w 2052 roku. Dziś jest poniedziałek 15 sierpnia 2022 roku, zebraliśmy się przed UG w Smykowie i za chwilę wmurujemy kapsułę czasu. Mamy nadzieję, że gdy Wy za 30 lat będziecie czytać ten list nasza gmina będzie jeszcze piękniejsza niż dziś, jeszcze bardziej otwarta, tolerancyjna, bezpieczna i zadbana. Rok 2022 to rok jubileuszowy, upływa właśnie 30 lat od kiedy powstała gmina Smyków, a właściwie została reaktywowana” – przemawiał tuż przed wmurowaniem kapsuły czasu Jarosław Pawelec, miejscowy wójt.

fot. Zamurowywanie kapsuły czasu, 30-lecie istnienia Gminy Smyków

A wmurowywali między innymi przedstawiciele władzy: wojewódzkiej – marszałek Andrzej Bętkowski, powiatowej – starosta Grzegorz Piec wraz z członkiem zarządu Dariuszem Banasikiem oraz radnym Michałem Cichockim oraz gminnej – wójt Jarosław Pawelec oraz jego zastępca Jerzy Duda. Gościnnie na miejscu pojawili się też sąsiedzi gminy – wójt Słupi Koneckiej Robert Wielgopolan oraz wójt Rudy Malenieckiej Leszek Kuca. Obecny był także poseł Mariusz Gosek. Wielu z gości zabierało tego dnia głos

„Cieszę się, że mogę być z Wami w dniu tego wielkiego święta. Dnia, w którym kultywujecie pamięć o przepięknym Smykowie, gdzie mówić tym duchem patriotyzmu […] Państwu  życzę dobrych, udanych wspomnień z tego dzisiejszego wydarzenia, radujmy się tym wspaniałym dniem” – mówił do zgromadzonych poseł Mariusz Gosek.

„W księdze pamiątkowej wpisałem taką maksymę łacińską „Żyj tradycjom przodków”. W tym dniu to bardzo koresponduje do tego wydarzenia, gdzie gmina ma 30 lat w nowym podziale administracyjnym, ale przecież tu żyjecie Państwo od wieków. Mnie osobiście zawsze jak jestem w gminie Smyków i przejeżdżam przez Królewiec to zawsze przypomina się data roku 1940, gdzie hitlerowcy wymordowali 61 Waszych współbraci, a 20 aresztowali. Ja jestem ze Skarżyska-Kamiennej, a tam pod moim miastem spoczywa 19 Waszych braci […] Smyków, Królewiec zawsze mi będą drogie. Życzę Wam z okazji Waszego święta dalszego rozwoju” – przemawiał Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.

„Panie wójcie gratuluje wspaniałej inicjatywy uczczenia tej 30. rocznicy działania gminy i co ważne ogromnego rozwoju tej gminy, co widać z dnia na dzień. Chwała wójtowi, że pamięta o poprzednikach. Praca w samorządzie to sztafeta – my przychodzimy, a po nas następni i następni. Tutaj historia trochę zatoczyła koło, bo ponad 30 lat temu jedną z osób, która starała się o przywrócenie gminy Smyków był Roman Pawelec, tata pana wójta. Wtedy na pewno nie wiedział, że jego syn będzie kiedyś wójtem. Drugi powrót do historii to moja skromna osoba – 24 lata temu kiedy pierwszy raz zostawałem radnym nie sądziłem, że kiedyś będę do Was przemawiał jako starosta” – mówił podczas uroczystości Grzegorz Piec.

fot. Jednostki straży pożarnej na obchodach 30-lecia istnienia Gminy Smyków

Wydarzeniom cały czas towarzyszyły chorągwie szkół z terenu gminy, a także jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.

Tuż po części oficjalnej o święcie więcej opowiedział nam wójt Jarosław Pawelec –„Mamy obchody 30-lecia reaktywacji gminy Smyków, świętujemy nadanie sztandaru gminy Smyków […] Mamy bogaty program artystyczny, święto rozpoczęło się mszą w kościele w Miedzierzy, potem uroczystości przeniosły się pod UG. Teraz mamy występy dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych, będą występy Smykovii, Królewiaczek. […] Będą dwie gwiazdy zespołu – Golden Life i Masters, a na koniec dyskoteka pod gwiazdami i nasz lokalny zespół Max. Za kulinaria odpowiedzialne są nasze Koła Gospodyń Wiejskich, którym z tego miejsca chciałbym serdecznie podziękować. Doceniam to, jest to bardzo duży wysiłek, panie dużo czasu musiały spędzić by to wszystko przygotować i jeszcze raz im bardzo serdecznie dziękuję” – mówił do naszej kamery wójt Smykowa.

W godzinach wieczornych atmosfera z podniosłej, zmieniła się w coraz bardziej swobodną. na scenie przed budynkiem Urzędu Gminy Smyków wystąpiła Marszałkowska Orkiestra Dęta i ogłoszono konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich na najsmaczniejszą potrawę lokalną. Zaprezentowały się dzieci ze szkół na terenie gminy Smyków, były też różne dla nich animacje. Krótko przed godzina osiemnastą na scenę wkroczył regionalny zespół Królewiaczki z Królewca, a po nim ogłoszono wyniki konkursu kulinarnego. Wszystkie koła gospodyń zajęły ex aequo pierwsze miejsce, otrzymały nagrody pieniężne i kwiaty. Kolejną regionalną kapelą jaka zabawiała gości była Smykovia, po nich miejscowi artyści ze Smykowa – uczeń Szkoły Podstawowej w Królewcu i Państwowej Szkoły Muzycznej w Końskich, wokalista zespołu Królewiaczki i Studia Piosenki SOLO, Radosław Nowacki i  absolwentka SP w Królewcu, wokalistka i instrumentalistka,  Laurencja Nowacka.

Adam Wolski, lider zespołu Golden Life

Na gwiazdy dużego formatu przyszła pora wieczorem i to one zgromadziły największą, najbardziej żywiołową publikę. O 19:30 wystąpił zespół Golden Life, grający muzykę radiową ze swoimi największymi przebojami, ,,Wolność”, ,,Oprócz błękitnego nieba” ,,Kochaj siebie”, ,,Celebryta”,  a także kapela MASTERS – twórcy disco polo. Moc wrażeń tego dnia zakończyła dyskoteka pod gwiazdami.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *