REKLAMA

Harcerze z Końskich po raz 62. wędrowali szlakami walk partyzanckich [zdjęcia]

W minioną niedzielę pod Pomnikiem Harcerzy w Parku Miejskim w Końskich harcerze z Hufca ZHP Końskie zakończyli LXII edycję Harcerskiego Rajdu Szlakami Walk Partyzanckich – jednego z najstarszych rajdów harcerskich w Polsce. Tegoroczna edycja przyciągnęła łącznie 120 uczestników.

REKLAMA

Rajd podzielony był na trzy trasy: zuchową (dla dzieci w wieku 6-10 lat), harcersko-starszoharcerską (11-16 lat) oraz specjalną trasę pokoleniową (dla tych, którzy wspólnie z całymi rodzinami chcieli powspominać swoje dawne, harcerskie wędrówki).

REKLAMA

Trasa harcersko-starszoharcerska rozpoczęła swoją wędrówkę w piątek 24 września spod Pomnika Harcerzy w Końskich, by dotrzeć do Zespołu Placówek Oświatowych w Kazanowie na swój pierwszy nocleg. W sobotę uczestnicy trasy zostali przetransportowani do Brzeźnicy, gdzie po wspólnym apelu pod pomnikiem terenów wsi wysiedlonych nieopodal Brzeźnicy rozpoczęli drugi dzień rajdowych zmagań, kończąc go noclegiem w Nieświniu.

Sobota była również dniem rozpoczęcia rywalizacji najmłodszych uczestników, którzy tego dnia pokonali trasę z Baryczy do Nieświnia. Uczestnicy trasy pokoleniowej organizowanej pod hasłem „Spotkanie Pokoleń „Na szlaku”” przemierzyli tego dnia trasę ze Starego Młyna do Koczwary, uwieńczoną okolicznościowym ogniskiem.

Podczas rajdu uczestnicy mierzyli się z różnymi zadaniami przygotowanymi dla każdej z tras. Zuchy pomagały słynnemu podróżnikowi i poszukiwaczowi skarbów Indianie Jonesowi. Podczas całego rajdu musiały zmierzyć się z wieloma zadaniami, takimi jak poszukiwanie wskazówek, rozwiązywanie zagadek, pisanie piórem, poznawanie zwyczajów starożytnych kultur. Dzieci dowiedziały się o najważniejszych wydarzeniach w historii dziejów, a także musiały się wykazać sprawnością fizyczną, aby pokonać wszystkie przeszkody na drodze do tajemniczego skarbu.

Harcerze i harcerze starsi poznali przebieg akcji „Ataku na Końskie” przeprowadzonego przez II Zgrupowanie pod wodzą ppor. cc. Waldemara Szwieca „Robota” w nocy z 31 sierpnia na 1 września 1943 roku. Podczas sobotniego kominka poznali także sylwetki partyzantów działających na konecczyźnie w okresie II wojny światowej.
Uczestnicy wzięli również udział w konkursie wiedzy o uzależnieniach i sposobach im przeciwdziałania.

Rajd zakończył wspólny apel uczestników pod Pomnikiem Harcerzy w Parku Miejskim w Końskich. Najlepsze patrole otrzymały nagrody i upominki. Wydarzenie było współfinansowane ze środków gminy Końskie w związku z zadaniem publicznym w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym.

Zdjęcia (Małgorzata Mączka):

REKLAMA

Dodaj komentarz