REKLAMA

Hubalowa niedziela w gminie Radoszyce [fotorelacja]

Dzień poświęcony majorowi Hubalowi w niedzielę zorganizowały władze powiatu koneckiego i gminy Radoszyce. Najpierw o godzinie 13:00 odsłonięto mural poświęcony temu bohaterowi w centrum Radoszyc, a kilkadziesiąt minut później odbyły się tradycyjne uroczystość pod gajówką w Zychach. 

REKLAMA

O godzinie 13:00 mieszkańcy Radoszyc, delegacje Ochotniczych Straży Pożarnych, samorządowcy i przedstawiciele różnych jednostek zgromadzili się przy rynku tej miejscowości. Tam oficjalnie odsłonięto mural z podobizną majora Henryka Dobrzańskiego ps. „Hubal”. Dzieło powstało w ramach projektu „Hubal. Narodziny Legendy”, na który Towarzystwo Wspierania Rozwoju Powiatu Koneckiego „Wszechnica Konecka” otrzymało dotację z Narodowego Centrum Kultury. Uroczystość poprowadził dyrektor Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu dr Maciej Chłopek (ZZH Maleniec było koordynatorem tego projektu), a towarzyszył mu inicjator powstania muralu, prezes Wszechnicy Koneckiej i członek zarządu powiatu Jarosław Staciwa. Trzeba przyznać, że dzieło zmalowane na elewacji jednej z kamienic wygląda niezwykle efektownie.

REKLAMA

Potem uczestnicy spotkania przenieśli się do miejscowości Zychy pod gajówkę, w której w październiku 1939 roku major Hubal stacjonował wraz ze swoim oddziałem. Tam opracował plan stworzenia zorganizowanego i umundurowanego oddziału do walki z wrogiem. Gajowy Jan Baran zakwaterował u siebie majora oddając mu do jego wyłącznej dyspozycji jeden z pokoi, natomiast pozostali ułani zostali zakwaterowani według wskazań gajowego u zaufanych gospodarzy. W Zychach wspominano tamte wydarzenia, miały tam miejsce oficjalne przemowy, część artystyczna przygotowana przez młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Majora Hubala w Kłucku, a także oddanie hołdu walczącym o wolną Polskę poprzez złożenie zniczów i wieńców. Głównym organizatorem obchodów była gmina Radoszyce z burmistrzem Michałem Pękalą na czele. Jednym z gości wydarzenia był tutaj marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.

Relacje wideo z obu wydarzeń zaprezentujemy Państwu już w poniedziałek.

Zdjęcia z odsłonięcia muralu:

Zdjęcia z uroczystości w Zychach:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *