REKLAMA

I LO w Końskich Szkołą Ambasadora Parlamentu Europejskiego [zdjęcia]

I Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Końskich zakończyło swój udział w programie dla młodzieży: Szkoła-Ambasador Parlamentu Europejskiego (EPAS), realizowany przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce.

REKLAMA

Na zdjęciu od lewej: Mariola Domagała, prof. Bogusław Liberadzki oraz dyrektor I LO Wojciech Jasnos.

Program przeznaczony jest dla szkół ponadgimnazjalnych. Ma on na celu pobudzanie świadomości młodzieży na temat Europy i demokracji europejskiej dzięki udostępnieniu jej wiedzy o Unii Europejskiej, w szczególności o Parlamencie Europejskim. Program obejmuje nie tylko przekazywanie wiedzy o faktach dotyczących Unii Europejskiej, lecz także umożliwia doświadczanie, czym jest obywatelstwo europejskie. Celem projektu jest upewnienie się, że młodzi ludzie mają świadomość swoich możliwości działania w kontekście integracji europejskiej oraz rozumieją znaczenie głosowania w wyborach europejskich w 2019 r.

Uczniowie I LO im. KEN w Końskich w ramach projektu musieli wykonać obowiązkowe zadania: założenie szkolnego punktu informacyjnego poświęconego Europie, Unii Europejskiej oraz instytucjom europejskim, organizacja działań poświęconych bieżącej legislacji Parlamentu Europejskiego lub innym istotnym kwestiom europejskim, wykorzystanie otrzymanych materiałów dydaktycznych, scenariuszy lekcji europejskich w czasie zajęć lekcyjnych i podczas specjalnych spotkań dla szczególnie zainteresowanych uczniów, organizacja na terenie szkoły lub poza nią wydarzenia pod hasłem „Dzień Europy” w okolicach 9 maja.

REKLAMA

I LO z powodzeniem zakończyło swój udział w programie. 29 września w Warszawie na uroczystym spotkaniu popularny „Stary” otrzymał tytuł „Szkoły Ambasadora Parlamentu Europejskiego”. Liceum reprezentował dyrektor szkoły Wojciech Jasnos oraz starsze ambasadorki biorące udział w projekcie – Mariola Domagała i Joanna Stołowska-Grzegorczyk. Gościem honorowym był profesor Bogusław Liberadzki. Podczas spotkania, każdy z nauczycieli zaprezentował swoją szkołę, zadania jakie wykonała w ramach projektu oraz korzyści płynące z uczestnictwa. Najważniejszą z nich jest możliwość wyjazdu uczniów na obrady Parlamentu Europejskiego do Strasburga. Aby młodzież skorzystała z wyjazdu, szkoła musi zdobyć określoną liczbę punktów podczas trwania całego programu.

Zdjęcia (archiwum I LO Końskie):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *