REKLAMA

III miejsce dla Rudy Malenieckiej w konkursie edukacyjnym

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Rudzie Malenieckiej stworzyli miniprojekt edukacyjny z zakresu biogospodarki, który zajął III miejsce w konkursie wojewódzkim.

REKLAMA


Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego i Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli zorganizowali konkurs na najlepszy miniprojekt edukacyjny z zakresu biogospodarki, w ramach projektu RDI2CluB. Opiekunowie najlepszych przedsięwzięć otrzymali pamiątkowe dyplomy od marszałka Andrzeja Bętkowskiego, członka Zarządu Województwa Tomasza Jamki i dyrektora ŚCDN Jacka Wołowca, zaś dla finalistów przekazano nagrody.

Uczniowie z Rudy Malenieckiej przez kilka miesięcy tworzyli i realizowali projekt dotyczący niskiej emisji i związanego z nią smogu. Celem akcji było poszerzenie wiedzy o ochronie środowiska nie tylko u jego uczestników, ale także pozostałych uczniów szkoły, którzy z niską emisją oraz związanymi z nią zagrożeniami mogli zapoznać się na szkolnych korytarzach oraz podczas tematycznych zajęć. O problemach związanych z zanieczyszczeniem powietrza usłyszeli również rodzice, podczas jednej z wywiadówek szkolnych. Założona została również grupa na faceboooku „Niska emisja – wielki problem”, na której znaleźć można informacje dotyczące zanieczyszczenia powietrza przez gospodarstwa domowe.

REKLAMA

Uczniowie przeprowadzili szereg eksperymentów. W jednym z nich udowodnili, że odpady organiczne powstające w gospodarstwach domowych można wykorzystać do produkcji biogazu. Młodzi naukowcy sprawdzili, co się dzieje z odpadami spożywczymi kiedy wyrzucą je na śmietnik. W tym celu skonstruowali małe śmietniki z butelek, na które założyli balony. Po kilku dniach balony zaczęły napełniać się gazem i był to łatwopalny metan. Podczas wycieczki do lasu uczestnicy projektu zaobserwowali jaki rodzaj porostów występuje w pobliżu szkoły. Przy pomocy skali porostowej ocenili, że w sąsiedztwie szkoły jakość powietrza jest bardzo dobra.

Projekt realizowała grupa piętnastu uczniów: Natalia Biniek, Natalia Cieszkowska, Aleksandra Gil, Julia Gromek, Kornelia Kowalska, Karolina Maciejczyk, Wiktoria Opler, Justyna Salata, Amelia Sega, Marika Słowik, Zuzanna Włodarczyk, Michał Nowak, Szymon Zawadzki, Mikołaj Łuczyński i Kacper Makówka.

Nagrody z rąk marszałka Województwa Świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego odebrała dyrektor Urszula Piwowarczyk z opiekującą się uczniami, nauczycielką geografii Wiolettą Flejterską.

Zdjęcia (archiwum szkoły):

 

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *