REKLAMA

Jak dodać konto firmowe w CEIDG?

Założenie firmy to często wieloetapowy proces. Podczas jej rejestracji w CEIDG jest się proszonym m.in. o podanie konta bankowego. Czy można skorzystać z prywatnego rachunku? Czy obowiązkowo trzeba założyć konto firmowe? I jak zmienić numer konta w systemie?

REKLAMA

Co to jest CEIDG?

CEIDG to akronim od Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Jest to system, który odpowiada za wszystkie informacje dotyczące przedsiębiorstwa, czy to w jednoosobowej działalności gospodarczej, czy spółkach cywilnych. To z poziomu CEIDG można zawiesić czy wznowić biznes, a także zmienić istotne dane czy sprawdzić inne firmy zarejestrowane w tym systemie.

REKLAMA

Jak wpisać firmę do CEIDG?

Aby należeć do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, powinno się wypełnić wniosek i przez to zgłosić działalność gospodarczą. Podczas wypełniania podania CEIDG-1, który służy rejestracji nowej działalności, dodatkowo składa się dokument o rejestr REGON, NIP, wybór opodatkowania czy zgłoszenie płatnika do ZUS-u. Rejestracja jest bezpłatna. 

Potrzebne informacje, które warto przygotować, to dane osobiste jak imię, nazwisko, data urodzenia, PESEL, numer, rodzaj i seria dowodu, numer NIP i REGON, jeśli są nadane przed rejestracją w systemie, nazwę firmy – musi zawierać imię i nazwisko, czy kod PKD (Polska Klasyfikacja Działalności). Przy okazji składania wniosku o wpis można również wygodnie złożyć podanie o preferowanej formie płacenia podatku dochodowego, a także zarejestrowania się do VAT.

Wszystko to załatwia się przed podjęciem wykonywania działalności gospodarczej. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby łatwo złożyć dane pismo np. przez internet albo w urzędzie miasta bądź gminy.

Zmiana danych firmy

Może zdarzyć się sytuacja, w której trzeba będzie zgłosić zmiany związane z funkcjonowaniem działalności, np. dotyczące danych właściciela czy firmy, Od ich pojawienia przedsiębiorca ma najczęściej 7 dni na wprowadzenie szczegółów do systemu. Jedynie w momencie, w którym dane zarządcy sukcesyjnego – o ile takie stanowisko funkcjonuje w firmie, a on sam został powołany – zmieniają się, należy zgłosić to następnego dnia roboczego.

Najczęściej wykorzystuje się wtedy formularz CEIDG-1, który m.in. służy do aktualizacji danych. Po uprzednim logowaniu w CEIDG da się złożyć elektroniczny wniosek, który wystarczy podpisać za pomocą elektronicznego profilu lub skorzystać z Profilu Zaufanego. Jeśli nie ma możliwości skorzystania z tych opcji, wniosek powinno się wysłać anonimowo, jednak trzeba będzie udać się do urzędu gminy bądź miasta – w zależności, w którym obszarze została zarejestrowana działalność – w ciągu siedmiu dni od chwili wysłania wniosku.

Czy potrzebne jest założenie konta firmowego?

Nie ma obowiązku prawnego, aby założyć firmowe konto bankowe. Zazwyczaj jest tak, że można korzystać z konta prywatnego jako biznesowego. Ma to swoje plusy – nie trzeba zakładać osobnego rachunku, więc odchodzą jego koszta prowadzenia. Są też minusy, takie jak np. brak rozdzielności pomiędzy firmowymi wydatkami a prywatnymi, czy obowiązek prowadzenia dokładniejszej ewidencji i rozpisywanie kosztów, aby przelewy na siebie nie nachodziły.

Jednak są pewne kwestie, które regulują obowiązek korzystania z firmowego rachunku. Na przykład, jeśli firma chce się znaleźć na białej liście podatników VAT, nie może wtedy korzystać z prywatnego konta bankowego. Co więcej, gdy transakcje jednorazowe przekroczą 15 tysięcy złotych, wtedy należy korzystać z konta firmowego. Tak samo w przypadku, gdy transakcje zachodzą pomiędzy dwoma przedsiębiorcami – w takiej sytuacji nie jest wskazane korzystanie z rachunku prywatnego.

Jak dodać konto firmowe do CEIDG?

Na początku rejestracji firmy w Centrum Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej trzeba podać numer konta bankowego. Przed tym nie można założyć konta firmowego w banku. Co zatem trzeba zrobić? Na spokojnie wpisać prywatny numer bankowy, a po udanej rejestracji założyć rachunek dla firmy. Następnie należy zgłosić aktualizację wniosku na stronie biznes.gov.pl, gdzie znajduje się kategoria „Zmień dane w CEIDG”. 

Innym rozwiązaniem jest udanie się do urzędu miasta lub gminy, w zależności, gdzie jest zarejestrowana firma, a wtedy powinno się wypełnić odpowiedni dokument. W takim przypadku to urzędnik, maksymalnie w ciągu jednego dnia roboczego, zmienia dane w systemie. 

Istnieje również możliwość przyjścia z gotowym wnioskiem CEIDG-1, który znajduje się na stronie biznes.gov.pl, a następnie złożyć go w odpowiedniej instytucji. Da się też skorzystać z opcji nadania wniosku pocztą. 

Podczas zmiany danych dotyczących konta bankowego należy podać numer rachunku bankowego, nazwę banku, kraj oddziału, a także przekazać dane osoby, która jest właścicielem rachunku. Na poinformowanie urzędu o zmianie rachunku bankowego ma się 7 dni. Usługa jest bezpłatna.

Jak wybrać konto firmowe?

Aby otworzyć rachunek firmowy, warto skorzystać z dostępnych w internecie wyszukiwarek i rankingów. Na stronie internetowej  https://www.bankier.pl/smart/konta-firmowe można porównać różne oferty z czołowych banków w kraju. Warto przyjrzeć się szczególnie temu, jaki jest koszt prowadzenia konta, aby zniwelować koszty w jak największy sposób. 

Ważna jest także możliwość otrzymania karty płatniczej i upewnienie się, czy nie ponosi się za nią żadnych kosztów. Czasem zdarza się, że trzeba przekroczyć podany limit, aby cieszyć bezpłatnym korzystaniem ze swoich środków. 

Wiele z instytucji proponuje różne bonusy i dodatki za otworzenie konta w ich jednostce. Na przykład za wymianę waluty czy korzystanie z terminalu płatniczego da się zyskać nawet i kilka tysięcy. Co więcej, wskazane jest przyjrzeć się kosztom związanym z pobieraniem gotówki z bankomatów. W niektórych przypadkach korzystanie z bankomatów innych banków bez ponoszenia dodatkowych kosztów jest bardzo przydatne.

artykuł sponsorowany

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *