REKLAMA

Jak skutecznie przygotować się do matury z historii?

Generalnie rzecz ujmując, historia jest przedmiotem szkolnym uznawanym za względnie prosty i lubiany. Nie ma potrzeby uczenia się jakichkolwiek wzorów, czy też reguł, zaś lekcje przyjmują zazwyczaj formę wykładu, podczas którego nauczyciel rok po roku przekazuje wiedzę o dziejach naszego kraju i świata. Matura z historii nie jest jednak aż tak prosta, jakby to mogło się wydawać. Sprawdza nie tylko pamięć, ale również umiejętność analizy danych. Wysoki wynik z tego egzaminu pozwala dostać się na praktycznie każdy humanistyczny kierunek studiów. W dzisiejszym artykule przedstawione zostanie, jak skutecznie przygotować się do egzaminu dojrzałości z historii.

REKLAMA

Jak wygląda matura z historii?

REKLAMA

Egzamin dojrzałości z historii składa się z około 30 pytań. Wiele pytań jest oparta na zawartych w arkuszach źródłach, takich jak teksty, ryciny, grafiki, tabele lub mapy. Rozwiązując takie zadania, poza koniecznością wykazania się stosowną wiedzą (np. chronologią wydarzeń w dziejach świata lub Polski), należy również poprawnie zinterpretować dane źródło i wyciągnąć z niego prawidłowe wnioski. Ostatnim zadaniem jest przygotowanie wypracowania na jeden z paru tematów. Jest to najwyżej punktowane zadanie i wymaga wykazania się zarówno wiedzą merytoryczną, jak i przedstawieniem właściwych skutków różnych wydarzeń historycznych.

Przegląd programu nauczania

Przed rozpoczęciem przygotowań do egzaminu maturalnego z historii, koniecznie trzeba uważnie zapoznać się z programem nauczania tego przedmiotu oraz zakresem materiału niezbędnego do opanowania. Nie ma sensu przecież uczyć się treści, które i tak na egzaminie się nie pojawią. Wiedza co do zakresu materiału pomoże również lepiej przygotować plan nauki, który jest kluczem do sukcesu.

Przygotowanie planu nauki

Jak już wspominano, przygotowanie planu do nauki jest kluczowe w celu należytego przygotowania się do egzaminu. Warto w kalendarzu oznaczyć dni tygodnia, w których będzie miała miejsce nauka. Im bliżej terminu egzaminu, tym mniej powinno być dni nauki, a więcej dni powtórkowych, które pozwalają na lepsze zapamiętanie przerobionego materiału. Raz ustalony plan nauki nie powinien być zmieniany – jeden, niewinny, leniwy dzień z pewnością spowoduje, że przerw od nauki będzie coraz więcej i więcej.

Rozwiązywanie zadań

Najważniejszym elementem procesu przygotowań do matury jest rozwiązywanie arkuszy z lat ubiegłych. Pozwala to na zapoznanie się z samą formułą egzaminu. Ponadto pozwala na opanowanie schematu, który pomaga szybko rozwiązywać zadania egzaminacyjne. Co równie istotne – egzamin maturalny po prostu trzeba umieć rozwiązywać. Koniecznym jest niejako wstrzelenie się w klucz odpowiedzi, aby nie tracić niepotrzebnych punktów. Jedynym sposobem na opanowanie tej umiejętności jest właśnie rozwiązywanie zadań.

Dołączenie do grup nauczania

Indywidualna nauka jest skuteczna – co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Trafnym wydaje się jednak stwierdzenie, że nauka w niewielkiej grupie pozwala na wymianę przeanalizowanie najtrudniejszych zadań i wymienienie zdań i opinii. Z pewnością dołączenie do grup nauczania pozwala uzyskać dostęp do większej liczby przykładowych zadań maturalnych, a tym samym umożliwia poszerzenie nauki o wcześniej nieposiadane źródła.

Wykorzystanie źródeł online

W dobie internetu, wręcz oczywistym jest, że przygotowując się do matury, warto poszukać zadań (a nawet odpowiedzi na nie) w sieci. Poza przykładami rozwiązań poszczególnych zadań, chociażby na YouTube dostępne są liczne filmiki powtórkowe praktycznie przed każdym egzaminem maturalnym. Warto skorzystać z tego źródła, gdyż z pewnością pozwoli to jeszcze lepiej przygotować się do egzaminu dojrzałości.

Powstrzymanie stresu i niepokoju

Generalnie rzecz ujmując aby dobrze zdać maturę trzeba mieć odpowiedni zasób wiedzy, doświadczenie w rozwiązywaniu zadań oraz umiejętność opanowania negatywnych emocji. Egzamin dojrzałości nie bez powodu jest często nazywany najważniejszym egzaminem w życiu człowieka – od jego wyniku zależy wybór studiów, a w konsekwencji kariera zawodowa młodego człowieka. Stąd stres i niepokój oczywiście towarzyszą przygotowaniom do tego wyzwania. Warto zauważyć, że negatywne emocje są eliminowane właśnie poprzez przerobienie całości materiału. Ponadto z praktyki wynika, że stres mija w momencie otwarcia koperty z arkuszem egzaminacyjnym, wobec czego nie ma co się wcześniej niepokoić.

W istocie matura z historii nie jest łatwa, aczkolwiek odpowiedni plan nauki i powtórek i determinacja pozwolą z pewnością osiągnąć bardzo dobry wynik, który umożliwi pójście na wymarzony kierunek studiów. Wiadomo, wyzwanie jest duże, ale z pewnością warto się poświęcić, aby poczynić starania w celu zdobycia wymarzonego zawodu.

artykuł sponsorowany 

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *