REKLAMA

Jak gminy będą oszczędzać w sezonie grzewczym?

Nadszedł sezon grzewczy, co w czasach wysokiej inflacji i rosnących cen wszystkiego może rodzić wątpliwości, czy Polacy poradzą sobie finansowo z ogrzewaniem. Kryzys sprawia, że ceny opału skoczyły do góry. Podobnie jest z energią elektryczną. Zapytaliśmy więc włodarzy gmin powiatu koneckiego, czy zamierzają oszczędzać na elektryczności, czy grzaniu w budynkach użyteczności publicznej, a jeśli tak to w jaki sposób.

REKLAMA

Radoszyce

REKLAMA

Gmina Radoszyce ma w planach oszczędzanie poprzez wygaszanie w nocy oświetlenia ulicznego. Na początku ta metoda będzie stosowana przez dwie godziny dziennie, potem czas może zostać zwiększony do czterech godzin. Ograniczone zostaną też iluminacje świąteczne, będzie ich mniej. W przypadku ogrzewania, gmina zakupiła mieszany ekogroszek. Jeśli jego kaloryczność będzie przynajmniej na tym samym poziomie, co czystego ekogroszku to będzie on stosowany na stałe w budynkach użyteczności publicznej, które korzystają z tego rodzaju opału.

Gowarczów

Na razie w planach będzie wymiana oświetlenia ulicznego na ledowe, co przyniesie dużą oszczędność na energii elektrycznej. Ogrzewanie w budynkach użyteczności publicznej nie będzie wyłączane i w żaden sposób oszczędzane. Są jednak wytyczne, żeby w szkołach nie zapalać świateł, jeśli nie ma takiej potrzeby. Wójt Pacocha mówił nam, że gminę stać na ogrzewanie w najbliższym sezonie i nie zapowiada innych form oszczędzania.

Końskie

Gmina Końskie nie zamierza rezygnować z ogrzewania szkół i budynków użyteczności publicznej. Jednostki zasilane przez miejską ciepłownię są w dobrej sytuacji. PEC zapewnił sobie zapasy miału węglowego, uciekł od podatku ETS, a zatem podwyżki zamiast 200-300% sięgną 20-30%. Obiekty poza samym miastem mają zapasy oleju opałowego, czy węgla przynajmniej na większą część tej zimy. Gmina Końskie na pewno zamierza oszczędzać energię elektryczną – jest ciągle przed wyborem dostawcy prądu na kolejne lata, ale pewne jest, że tutaj koszty znacząco wzrosną. Burmistrz Obratański  apeluje do rad sołeckich by z Funduszy Sołeckich nie wydawać pieniędzy na festyny i imprezy, a także na rozbudowę oświetlenia. W tym ostatnim przypadku chodzi o to, że skoro rozważany jest scenariusz czasowego wyłączania oświetlenia ulicznego to nie ma sensu zabiegać o zwiększenie ilości lamp.

Stąporków

Gmina Stąporków ma podpisaną korzystną umowę na oświetlenie uliczne, które obejmuje także przyszły rok. Ponadto planowana jest wymiana go na energooszczędne. Na razie nie jest planowane wygaszanie oświetlenia ulicznego. Władze pozyskały też środki zewnętrzne na termomodernizację placówek oświatowych w Krasnej i Publicznego Przedszkola w Stąporkowie, co także może spowodować pewną oszczędność w ogrzewaniu.

Słupia Konecka

Wójt Robert Wielgopolan poinformował nas, że wcześniejsze inwestycje termomodernizacyjne skutkują tym, że drożyzna nie jest dla gminy odczuwalna. W budynkach użyteczności publicznej zamontowane są pompy ciepła i panele fotowoltaiczne, co sprawia, że nie ma potrzeby oszczędzania na energii czy ogrzewaniu, gdyż zastosowano już odpowiednie środki. Jedyny wydatek, jaki w tym kierunku czeka gminę to dokupienie węgla do ogrzania Szkoły Podstawowej w Wólce. Włodarz wspomina, że ewentualne czynności, jakie mogą zostać podjęte w związku z oszczędzaniem to ewentualne wygaszanie oświetlenia ulicznego na niektórych ulicach. Jednak to też nie jest problematyczne, ponieważ umowa na energię do lamp ulicznych, podpisana kilka lat temu, obejmuje niezmienną cenę do końca jej trwania, czyli do następnego roku.

Ruda Maleniecka

Gmina informuje, że nie bierze pod uwagę oszczędzania na ogrzewaniu budynków użyteczności publicznej. Rozważana jest jednak oszczędność na energii elektrycznej poprzez czasowe wyłączanie oświetlenia ulicznego w porze nocnej. Ten pomysł jest w fazie planowania, więc nie wiadomo jeszcze, gdzie będą gaszone lampy. Więcej działań gminy będzie zależało od rozstrzygnięcia przetargu na dostawy energii.

Fałków

Władze nie mają na razie w planach wygaszać oświetlenia ulicznego, które jest w gminie energooszczędne, zamiast tego część lamp zostanie przyciemniona o 50% w godzinach nocnych. W budynkach użyteczności publicznej w weekendy wyłączane będzie ogrzewanie. W szkołach czy urzędzie gminy zainstalowane są pompy ciepła oraz panele fotowoltaiczne, które zapewnią oszczędność na elektronice.

Smyków

Wójt Jarosław Pawelec informuje, że gmina dopiero rozważa jak podejść do tematu oszczędzania w sezonie zimowym. Plan jeszcze nie istnieje, ale zapowiadane są działania w tym kierunku. Prawdopodobnie będzie wyłączane oświetlenie uliczne na nieuczęszczanych odcinkach dróg. Na ten moment gmina zakupiła 10 ton ekogroszku w celu ogrzewania budynków użyteczności publicznej. Posiada jeszcze zapasy, które zostały po poprzednim sezonie. Władze zapewniają, że do stycznia zapewnione jest ogrzewanie. Więcej działań zostanie podjęte po przetargach i informacjach dotyczących opłat i ewentualnych dofinansowań.

REKLAMA

5 thoughts on “Jak gminy będą oszczędzać w sezonie grzewczym?

  1. pinokio pisze:

    Jak na zasiłki i 500+ są pieniądze to tym bardzie powinny być na prąd i ogrzewanie.

  2. Kamil pisze:

    Na pensje nierobów wójtów i innych chu..w.

  3. Konecczanka pisze:

    Ciemno wszędzie głucho wszędzie…
    Co to będzie?
    Będą wszyscy a przynajmniej powinni składać o odszkodowania za wszelakiego rodzaju upadki, połamania nóg, rąk, zwichnięcia i inne uszczerbki na zdrowiu.
    Niech płacą, wszak oszczędności będą…
    Władza to niech szuka oszczędności ale „pod nosem”.

  4. zenek pisze:

    podwyżki rzędu 20% ha ha ,ale są tacy którzy w to wierzą,zaślepieni pisem i tvp ,kononowicz już dawno temu śpiewał nie będzie niczego

  5. Adult pisze:

    Najlepsza gmina Smyków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *