REKLAMA

Jak kryptowaluty mogą się stać kluczową częścią ekonomii?

Kryptowaluta jest reklamowana jako rewolucyjna technologia. Ale jak będą działać dla gospodarek? Czytaj.

REKLAMA

Foto: Pixabay.com

Kryptowaluty na dobre rozgościły się w znanym nam świecie i nie zanosi się, by gdzieś się stąd wybierały. W kilkanaście lat od opublikowania whitepaper Bitcoina waluty krypto są wszechobecne. W Polsce można trafić na coraz więcej Bitomatów, a więc urządzeń działających analogicznie do bankomatów, z tą różnicą, że dzięki nim dokonuje się transakcji z udziałem krypto właśnie. Stąd też trudno nie dojść do wniosku, że wraz z upływem czasu, ten rodzaj płatności może się okazać absolutnie nieodłącznym składnikiem światowej ekonomii.

Działania wielu państw na całym świecie, dążące do uregulowania rynku kryptowalut, nie są przypadkiem. To temat godzien zainteresowania na najwyższym szczeblu, co może z czasem przełożyć się bezpośrednio na zdecydowany wzrost zaufania.

REKLAMA

W jakich aspektach kryptowaluty mogą okazać się doskonałym rozwiązaniem? Przykłady, gdzie zastosowanie Ethereum czy Bitcoina ma sens, można mnożyć. Oto kilka z nich.

Umowy notarialne

W wielu blockchainach (najbardziej znanym spośród nich jest Ethereum) funkcjonują inteligentne kontrakty (ang. smart contracts). Są one elementem, który zdecydowanie wyróżnia łańcuch bloków Ethereum względem Bitcoina. To linijki kodu oparte o reguły warunkowe, umożliwiające konstruowanie przejrzystych i jasnych w egzekucji umów. Jeżeli wydarzy się jedna rzecz, to pociąga za sobą konkretny efekt. Smart kontrakty mogą więc zrewolucjonizować świat umów notarialnych, gdzie pomiędzy dwiema zainteresowanymi stronami nie będzie wymagane ludzkie pośrednictwo.

Własność intelektualna

W erze AI zdolnej do generowania obrazów i tekstów, które mimo wszystko czerpią z dorobku człowieka, jeszcze trudniej będzie o zapobieganie kradzieżom własności intelektualnej. Wykorzystanie technologii NFT, za sprawą której użytkownicy mogą rejestrować owoce swojej pracy wraz z sygnaturą czasową, pozwoli uzyskać jednoznaczny dowód własności intelektualnej.

Płatności międzynarodowe

Transakcje kryptowalutowe są niezwykle szybkie (średnio 5 minut na platformie Ethereum i 40 minut w przypadku Bitcoina) i często dużo tańsze niż przelewy międzynarodowe. W przypadku BTC cena za dokonanie transakcji wahała się w okresie marzec-wrzesień 2022 pomiędzy 74 centami a 3,5 dolara.

Kampanie fundraisingowe

Dzięki kryptowalutom firmy zyskują możliwość zbierania kapitału na rozwój czy rozpoczynanie nowych projektów poprzez stworzenie wirtualnych tokenów sprzedawanych w zamian za potrzebne fundusze. Z czasem taki sposób fundraisingu może się stać cenną alternatywą dla znanych metod zbierania kapitału — zaciągania pożyczek czy wchodzenia na giełdę.

Branża gamingowa

Nie ma żadnych wątpliwości, że dodatkowo płatne elementy w grach to potężny biznes. Według raportu J. Clement dla portalu Statista.com, w 2020 roku gracze z całego świata wydali łącznie 54 miliardy dolarów na odpłatne ulepszenia dostępne w grach. Skórki, bronie, dodatki — wszystko to składa się na naprawdę pokaźną sumę. Blockchain jest rozwiązaniem, dzięki któremu biznes ten może jeszcze mocniej rozkwitać. Za sprawą NFT, które stanowiłoby poświadczenie, że kupowany dodatek — na przykład strój dla postaci w grze online — jest jedyny w swoim rodzaju i nie ma go nikt inny na świecie.

Kupno nieruchomości

Dzięki wysokiemu stopniowi bezpieczeństwa blockchainu stanowi on doskonałą platformę do sprzedaży i zakupu nieruchomości. Sprzedający mogliby bezpośrednio dogadywać się z kupującymi, rejestrując później każdą z transakcji w łańcuchu bloków, zwiększając jej przejrzystość i obniżając ryzyko oszustwa.

Łańcuch dostaw

Kolejnym z zastosowań dla niezbywalnych tokenów (NFT) jest zastosowanie ich w łańcuchu dostaw. Dzięki przypisaniu takiego tokenu do konkretnego produktu można byłoby śledzić jego dokładną trasę od producenta, poprzez dostawców, aż do sprzedawcy detalicznego.

REKLAMA

Dodaj komentarz