Współczesna zaawansowana technika pozwala nam samodzielnie kontrolować swoje ciśnienie. Korzystając z aparatów przeznaczonych do użytku domowego, można w łatwy sposób przeprowadzić pomiar. Czasem zdarza się, że wynik jest niepokojąco zły albo drastycznie odbiega od poprzedniego. Powodem może być nagłe pogorszenie się zdrowia albo… nieprzestrzeganie warunków, koniecznych do tego, aby prawidłowo zmierzyć ciśnienie. Sprawdź, czy na pewno wiesz, jak dokonać pomiaru ciśnienia krwi tętniczej.
REKLAMAOdpowiednie przygotowanie – bez niego ani rusz
REKLAMAMierzenie ciśnienia bez uprzedniego przygotowania, z tak zwanego marszu, nie jest dobrym rozwiązaniem. Mimo, że sama metoda nie jest skomplikowana, wymaga uwzględnienia kilku czynników. Najważniejsze, aby być wypoczętym i rozluźnionym. Nie zawsze jest to możliwe, lecz na tyle ile się da, warto spróbować się odprężyć. Ciśnienia nie mierzymy bezpośrednio po wypiciu kawy lub herbaty, a także po zapaleniu papierosa i zjedzeniu posiłku. Musi minąć co najmniej chwila, inaczej pomiar nie będzie wiarygodny. Poświęćmy więc pięć minut na relaks w pozycji siedzącej, z rozluźnionymi nogami i rękoma. Oddychajmy głęboko i spróbujmy myśleć o przyjemnych rzeczach, które nie wywołują u nas spięcia ani negatywnych skojarzeń. Pomiaru dokonujmy w pomieszczeniu, gdzie panuje optymalna temperatura powietrza, wynosząca ok. 20˚C. Jeśli będzie za zimno lub za gorąco, wynik może zostać zaburzony.
Przystępujemy do pomiaru. Nie zapomnijmy o oddychaniu!
Kiedy już będziemy gotowi, możemy rozpocząć pomiar. Ciśnieniomierz naramienny z mankietem uchodzi za najbardziej profesjonalny sprzęt do domowej samokontroli. W porównaniu do innych aparatów mierzących ciśnienie, ten zakładany na ramię zawsze gwarantuje wiarygodne wyniki, co więcej, ma funkcję ich zapamiętywania. Taki ciśnieniomierz można nabyć odwiedzając sklep medyczny, na przykład MegaMedic działający online.
Dokonując pomiaru ciśnienia krwi, należy pamiętać o paru zasadach. Mankiet zakładamy na lewe, nagie ramię. Unikamy mierzenia przez materiał, nawet jeśli jest to cienka, bawełniana bluzka. Nie zaciskamy go zbyt mocno, żeby nie zawyżyć wartości ciśnienia. Przyjmuje się, że między mankietem a skórą mogą się zmieścić co najwyżej dwa palce. Po naciśnięciu przycisku START, pozostajemy w pozycji siedzącej. Oddychamy. Ważne jest, aby ręka, na którą założyliśmy ciśnieniomierz, znajdowała się na stole przed nami. Łokieć warto podeprzeć i rozluźnić. Podczas mierzenia ciśnienia nie rozmawiajmy, nie śmiejmy się. Bądźmy zrelaksowani i starajmy się nie poruszać ręką. Jeśli wszystkie czynności zostaną wykonane tak, jak to omówiliśmy, odczyt będzie poprawny. Życzymy samych udanych pomiarów i zadowalających wyników!
Materiał partnera