REKLAMA

’Jak nie czytam, jak czytam’. Udany happening w klimatach folkloru [zdjęcia, wideo]

W ten piątek o godzinie 10:00 przy Bibliotece Publicznej w koneckim Parku Miejskim miało miejsce wydarzenie promujące czytanie książek skierowane głównie do dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych.

REKLAMA

Po przywitaniu przybyłych gości burmistrz Krzysztof Obratański przeczytał dzieciom wybraną przez siebie bajkę. Następnie zaproszony zespół ludowy Korniczanka wykonał popularne pieśni folkowe, podczas których dzieci chętnie czytały przyniesione przez siebie książki. Niektóre z nich nawet tańczyły.

REKLAMA

“Jest to coroczna akcja polegająca na takim happeningu: jednoczesnym czytaniu książek w całej Polsce. Chcemy podkreślić wagę książki, to jaka ważna jest w życiu młodych ludzi, starszych ludzi. […] W tym roku już wiemy, że pobiliśmy rekord poprzedniego roku. Ponad 320 uczestników włączyło się do czytania. W tym roku chcieliśmy zaproponować to w formie powiązania z folklorem.” – mówi Dariusz Kowalczyk – dyrektor Biblioteki Publicznej w Końskich.

Do akcji przyłączył się Miejsko-Gminny Dom Kultury w Końskich. Udział w wydarzeniu wzięło łącznie ponad 370 osób. Pojawiły się wszystkie koneckie przedszkola poza Czarodziejskim Młynkiem, a także Szkoła Podstawowa nr 2 w Końskich.

Dariusz Kowalczyk zachęca do poznawania polskiego folkloru i zaprasza do czytania bibliotecznych książek dla młodszych i starszych, które są związane z tym tematem.

“Przede wszystkim można zapoznać się z różnego rodzaju śpiewnikami, książkami o strojach ludowych. Oprócz tego przedszkolaki mogą uczestniczyć w happeningu, który powoduje, że książka wysuwa się na pierwszy plan. […] Książka zawsze pozwala zagłębić się w taki nietypowy świat wyobraźni.” – opowiada Dariusz Kowalczyk.

Organizator pewnie patrzy w przyszłość tej akcji zapowiadając, że happening prawdopodobnie kolejny raz przyciągnie rekordową liczbę uczestników.

Zdjęcia (Piotr Malinowski):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *