REKLAMA

Jak nie dać się oszukać? Prelekcja edukacyjna na temat bezpieczeństwa [wideo, zdjęcia]

„BEZPIECZEŃSTWO NAJWAŻNIEJSZE” – pod takim hasłem odbyła się środowa prelekcja edukacyjna dotycząca zasad bezpieczeństwa, podczas której poruszono kwestie naciągaczy, korzystania z internetu, jak radzić sobie w sytuacjach zagrożenia i gdzie szukać wsparcia. Zajęcia zostały poprowadzone przez przedstawicieli policji, straży pożarnej, a także psychologa. Akcja została zainicjowana przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Brodach „Dziewczyny z Brodwayu”, przy wsparciu starosty koneckiego Grzegorza Pieca, który wspólnie z członkiem Zarządu Jarosławem Staciwą oraz dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy w Końskich Jackiem Werensem, uczestniczył w spotkaniu.

REKLAMA

– „Zgromadziliśmy się dzisiaj w takiej bardzo słusznej sprawie. Temat naszego spotkania narzuciła na sytuacja, która jest obecnie na świecie, czyli zagrożenie wojenne. Będziemy omawiać tematy związane z bezpieczeństwem, sposobem zachowania się w sytuacjach kryzysowych. Nie możemy też bagatelizować problemu i musimy być przygotowani na ewentualność takiego zagrożenia u nas w Polsce. Chcemy, żeby ludzie wiedzieli jak reagować” – mówi Anna Konopka, przedstawicielka KGW Brody.

REKLAMA

Starszy sierżant Marta Przygodzka oraz młodszy aspirant Monika Zamachowska opowiedziały zgromadzonym podczas spotkania osobom, w jaki sposób działają oszuści, chcący wyłudzić oszczędności od swoich ofiar i jak nie dać im się sprowokować, a także przekazali wiele ważnych informacji dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym – „W tym roku, na szczęście nie odnotowaliśmy oszustw metodą 'na policjanta’, 'na wnuczka’, chociaż były próby. Oczywiście, że odnotowaliśmy próby, jednak seniorzy byli wyczuleni i nie dali się oszukać. W czerwcu ubiegłego roku mundurowi z Komendy Powiatowej Policji w Końskich jednego dnia otrzymali trzy zgłoszenia, trzy próby oszustwa metodą 'na policjanta’. Jest to znana metoda. Oszuści podszywają się pod funkcjonariuszy i kontaktują się z osobami zazwyczaj starszymi, najczęściej na telefon stacjonarny. Sprawca kontaktując się, podaje się za policjanta i próbuje nakłonić do przekazania swoich oszczędności” – opowiada Marta Przygodzka.

Podczas prelekcji obecna była również psycholog Karolina Zdziechowska-Dzierzgwa, która poinformowała, gdzie szukać profesjonalnych form wsparcia psychicznego. Opowiedziała o naturalnych mechanizmach psychogennych, stylu radzenia sobie ze stresem oraz poinformowała, jak zachować się w sytuacjach potencjalnego zagrożenia.

Poruszono kwestie związane z szeroko rozumianym zarządzaniem kryzysowym oraz co zrobić w przypadku pojawiającej się dezinformacji – „Widzieliśmy co się działo, jak wybuchła wojna. To była jedna wielka panika i tego chcemy uniknąć. Wiadomo, że to na pewno będzie, będą ludzie w pierwszej chwili panikować, ale mamy taką nadzieję, że w późniejszym etapie, to zdrowe myślenie wróci i będą szukali takich rzetelnych informacji i będą działać według schematów, które dzisiaj poznamy” – dodaje Anna Konopka.

Na zakończenie policjanci zachęcili uczestników spotkania do zainstalowania specjalnej aplikacji mobilnej „Moja Komenda”, dzięki której w bardzo krótkim czasie można ustalić położenie najbliższej jednostki policji lub lokalizację funkcjonariusza dzielnicowego, tym samym uzyskując potrzebną pomoc.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz