REKLAMA

Jak odmienić salon, czyli nowe zasłony we wnętrzu

Czasami, aby niewielkim kosztem i nakładem sił odmienić wygląd salonu, dodając mu odrobiny świeżości, wystarczy zakup jednego nowego dodatku. Najłatwiej uczynić to stawiając na atrakcyjne tekstylia: dywaniki, narzuty na sofę bądź kanapę, poszewki na poduszki, firany czy zasłony. Wybór tych ostatnich jest na tyle szeroki, że przy ich pomocy można osiągnąć naprawdę spektakularny efekt wizualny. A czym się kierować przy wyborze nowych zasłon?

REKLAMA

Stonowane pastele kontra mocne tonacje kolorystyczne

Wybór koloru zasłon powinien być zdeterminowany przez optyczny efekt, na którym zależy właścicielowi mieszkania, a także stylistykę wnętrza. Na przykład do salonu zaaranżowanego w stylu skandynawskim będą pasowały biele, szarości lub subtelne pastele, natomiast we wnętrzach awangardowych sprawdzą się odważne odcienie różnych barw. Do pomieszczeń niewielkich i niezbyt dobrze doświetlonych warto wybierać kolory jasne. Dekorując wnękę okienną w słonecznych salonach o dużym metrażu, można za to pokusić się o zasłony w ciemnych barwach. Nie powinny one przytłoczyć wnętrza, a wręcz przeciwnie – mogą dodać mu nieco przytulności.

REKLAMA

Zasłony gładkie czy we wzory?

Kupując zasłony, warto przemyśleć ich wzornictwo, tym bardziej że asortyment produktów dostępnych na rynku przyprawia o zawrót głowy. Można spotkać zarówno zasłony gładkie, jak i we wzory geometryczne czy motywy florystyczne, szczególnie kwiatowe. Jednobarwne tekstylia pozbawione dekorów to propozycja odpowiednia przede wszystkim do salonów urządzonych w modnej stylistyce minimalizmu. Tkaniny z motywami abstrakcyjnymi efektownie ozdobią przestrzeń zaaranżowaną w stylu nowoczesnym. Natomiast wśród zasłon z ornamentyką roślinną znajdą się zarówno wzory, które będą pasowały do salonów w stylu boho czy rustykalnym, jak i wnętrz kolonialnych bądź glamour.

Grubość a funkcjonalność zasłon

Planując wymianę zasłon na nowe, należy także z rozwagą pochylić się nad wyborem odpowiedniej grubości i gatunku tkaniny. Warto wziąć pod uwagę nie tylko własne upodobania, ale i potrzeby. Wybór zasłon jest bowiem nie tylko kwestią estetyki, ale przede wszystkim funkcjonalności wnętrza. Posiadacze salonów, których okna wychodzą na południe i w których w ciągu dnia silnie operują promienie słoneczne, powinni sięgnąć po grube zasłony zaciemniające. Pozostali mogą pozwolić sobie na zakup dekoracji okiennych z cienkich tekstyliów.

Warto też pamiętać o tym, że grube zasłony będą się lepiej prezentowały we wnętrzach klasycznych, w towarzystwie masywnych mebli i mnóstwa bibelotów. Tkaniny delikatne polecane są raczej do salonów nowoczesnych, zaaranżowanych prosto i ascetycznie.

artykuł sponsorowany

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *