Czajnik elektryczny to bardzo praktyczne i przydatne urządzenie w każdej kuchni. Jednak jest to urządzenie na prąd, dlatego coraz więcej osób obawia się o wysokość rachunków za energię. Tymczasem dobrze dobrana moc i wielkość czajnika pozwoli na gotowanie wody bez przepłacania.
REKLAMAJaka wielkość czajnika będzie najlepsza?
Jak w każdym przypadku, trzeba powiedzieć, że to zależy. Do mieszkania dla osoby samotnej w zupełności wystarczy mały, litrowy czajnik. Jednak w biurze koniecznie powinien stanąć większy. Podobnie w kuchni wieloosobowej rodziny litrowy czajnik może okazać się zbyt mały.
REKLAMACzy czajnik może okazać się za duży? Nie, bo nie ma potrzeby napełniania go w całości przy gotowaniu wody. Jeśli chcemy, możemy zagotować tylko jedną szklankę. Nie wpłynie to negatywnie na pracę urządzenia ani jego stan. Natomiast warto pamiętać, że duże czajniki z reguły są droższe. Co prawda to jednorazowy wydatek, ale jeśli nie chcemy go ponosić, nie musimy.
W warunkach domowych dobrze sprawdzi się urządzenie o pojemności 1,7 l (Zobacz: https://www.eldom.eu/produkt/czajnik-bezprzewodowy-cs20-hemi). To swego rodzaju kompromis między małym, a naprawdę dużym czajnikiem o pojemności ponad dwóch litrów.
Maleńki czajnik może okazać się zbyt mały nawet dla jednej osoby, jeśli np. ma ona zwyczaj parzyć jednorazowo duży dzbanek herbaty na cały dzień. Warto więc naprawdę dobrze się zastanowić, jakie są nasze potrzeby.
Duża moc czajnika to duże rachunki za prąd?
To mit, który trzeba obalić. Czajnik faktycznie jest zasilany energią elektryczną i za gotowanie wody musimy każdorazowo zapłacić, ale moc jako taka nie ma większego wpływu na cenę. Czajnik o większej mocy nie generuje wyższych rachunków za prąd.
Warto natomiast zauważyć, że im wyższa moc, tym krócej pracuje czajnik. Ten fakt ma znaczenie przy porannym parzeniu kawy lub herbaty dla całej rodziny, a także w biurach, gdzie nikt nie lubi (albo nie może) długo czekać.
W warunkach domowych nieduży czajnik o mocy około 1500 W pełni zaspokoi nasze potrzeby. W biurze lepszy będzie taki o większej mocy, np. 2000 W.
Jeśli szukamy oszczędności związanej z mocą czajnika, to powinniśmy raczej zwrócić uwagę na jego cenę – bardzo często czajniki o wyższej mocy są droższe. Jeśli więc nie zależy nam na czasie i nie szukamy czajnika, który będzie działał błyskawicznie, lepiej kupić ten o niższej mocy, powinien być tańszy (Zobacz: https://www.eldom.eu/sklep/kategoria/czajniki-bezprzewodowe).
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze czajnika?
Czajnik jest urządzeniem, którego raczej nikt nie chowa. Stoi na kuchennym blacie, więc jego wygląd ma duże znaczenie dla wystroju kuchni. Warto poszukać takiego czajnika, który będzie kolorem i designem pasował do stylu wnętrza oraz dodatków.
Ostatnie lata przyniosły modę na czajniki podświetlane i przezroczyste. Diody LED dają ciekawy efekt świetlny w czasie gotowania, a dzięki przezroczystemu dzbankowi można łatwo sprawdzić, ile jest w nim wody. No i trzeba przyznać, że taki przezroczysty i podświetlany dzbanek wygląda naprawdę ciekawie.
Jeśli czajnik nie jest przezroczysty, warto zwrócić uwagę czy ma wyraźnie widoczny wskaźnik poziomu wody. Dobry czajnik powinien też mieć obrotową podstawę i automatyczny wyłącznik. Niektóre czajniki mają nie tylko funkcję gotowania, ale też podgrzewania wody do określonej temperatury.
artykuł sponsorowany