REKLAMA

Jak się ubrać w góry zimą? Co koniecznie trzeba wziąć ze sobą, aby bezpiecznie podróżować?

Każdy turysta wie, że na wycieczkę w góry należy się odpowiednio przygotować. Bardziej doświadczeni i rozsądni miłośnicy górskich wypraw mają na uwadze, że zwłaszcza zimą wypad na szlak trzeba dobrze zaplanować. Istotny będzie nie tylko ciepły ubiór i odpowiednie obuwie, ale także dodatkowy sprzęt, który trzeba ze sobą zabrać. O czym nie wolno zapomnieć?

REKLAMA

Turystyka zimowa

Zima oraz przychodzące wraz z nią trudne warunki atmosferyczne to wyzwanie dla wszelkich aktywności outdoorowych. W górach, a zwłaszcza w ich wysokich partiach, zima potrafi zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonych trekkingowców. W okresie zimowym część szlaków jest zamknięta ze względu na zbyt duże niebezpieczeństwo lawinowe. Co więcej, z racji na fakt, że zimą dni są znacznie krótsze, po wielu szlakach nie można poruszać się po zapadnięciu zmroku. Choć w górach silne wiatry możemy spotkać cały rok, zimą są one wyjątkowo dotkliwe i mogą osiągać nawet 25 km na godzinę. Sprawia to, że odczuwalna temperatura obniża się dodatkowo o nawet 10°C. Dlatego tak ważny jest odpowiedni strój, który zapewni nam swobodę ruchów, a także komfort i ochronę przed wiatrem i mrozem.

REKLAMA

Zawsze przed wyjściem na szlak należy sprawdzić szczegółową prognozę pogody, obejmującą rejony górskie oraz stopień zagrożenia lawinowego. W przypadku ogłoszenia alertu bezwzględnie należy zostać w schronisku lub swojej bazie noclegowej.

Jak ubrać się w góry zimą?

To, w co się ubierzemy, powinno być równie dobrze zaplanowane, co sama trasa naszego wypadku w góry. Szczególnie polecany jest system na tzw. cebulkę, czyli założenie na siebie kilku warstw odzieży. Dzięki temu z pewnością ochronimy się przed zimnem, a w przypadku większego wysiłku i rozgrzania organizmu, możemy zrezygnować z któreś warstwy. Ilość warstw dobieramy indywidualnie, zależnie od naszej tolerancji na zimno.

Specjaliści odradzają zakładanie odzieży z bawełny na zimowe, górskie wędrówki, gdyż bawełna bardzo chłonie wilgoć i długo schnie, a zimny podkoszulek będzie wychładzać nasz organizm, powodując dyskomfort. Zdecydowanie lepsza będzie syntetyczna bielizna termoaktywna, która doskonale odprowadza pot, zachowując ciepłotę ciała na odpowiednim poziomie.

Na bieliznę termiczną, która stanowi niejako naszą drugą skórę, warto nałożyć kolejne warstwy odzieży, które zapewnią nam ciepło, a ponadto ochronią przed zimnym górskim wiatrem.

Jaką kurtkę na wyprawę w góry wybrać?

Na zimowe spokojne spacery z pewnością odpowiednia będzie kurtka z wypełnieniem z puchu kaczego lub mieszkanki puchu i pierza. Należy jednak pamiętać, że jest to okrycie odpowiedni jedynie na suche dni, gdyż zmoczona kurtka puchowa nie tylko będzie bardzo trudna do wysuszenia, ale w trakcie marszu w deszczu lub przy intensywnych opadach śniegu stanie się cięższa, powodując dodatkowy dyskomfort. Więcej na temat puchówek można dowiedzieć się z lektury innej publikacji: W jakich warunkach najlepiej sprawdzają się kurtki puchowe?

Co jeszcze przygotować na górską wyprawę?

Oprócz odpowiednich spodni i dobrych, nieprzemakalnych butów trekkingowych, na zimową wyprawę powinniśmy również zabrać jeszcze kilka elementów stroju. Panów skutecznie ochronią ciepłe czapki zimowe męskie oraz rękawiczki męskie. Warto również zaopatrzyć się w dobrej jakości modele zimowych akcesoriów, takich jak wielofunkcyjne kominy, które dodatkowo ochronią naszą twarz w trakcie intensywnych opadów śniegu. Do plecaka warto ponadto spakować termos z ciepłym napojem, latarkę oraz prowiant.

Życzymy udanych wypraw zarówno zimą, jak i latem.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *