W środę na fanpage’u Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich opublikowany został kolejny, trzeci już wykład historyka zajmującego się drzeworytami – Tadeusza Grajpla. Tym razem możemy się dowiedzieć jak tworzono i zdobiono dawne księgi za pomocą drzeworytu. Wykład wideo obejrzycie w całości poniżej.
REKLAMA–„Dzisiaj chcę powiedzieć coś na temat tego, co działo się z drzeworytem, który znalazł swoje zastosowanie jako technologia w czymś, co dzisiaj zwykle robimy bez problemu jednym kliknięciem, czyli przenoszenie obrazu, powielenie go w jakichś mniejszych lub większych ilościach – do tego właśnie służył drzeworyt” – mówił w wykładzie Tadeusz Grajpel.
W swoim trzecim wykładzie dla widzów MGDK Końskie historyk wytłumaczył najpierw jak technicznie odbijano druk na papierze za pomocą drzeworytu. Przedstawiał też specjalne stemple, za których pomocą odbijano druk i pokazywał jak się to robiło.
REKLAMATadeusz Grajpel tłumaczył także jak zostały zrobione elementy ozdobne w starych księgach, takie jak specjalne ramki czy inicjały.
Poprzednie odcinki wykładów Tadeusza Grajpla znajdziecie TUTAJ i TUTAJ.
Tadeusz Grajpel, konecczanin, od 30 lat zajmuje się w swej Pracowni Badań i Edukacji Historycznej odtwarzaniem dawnych technologii i rzemiosł związanych z dziejami książki, dokumentu i drzeworytu. Współpracuje z najbardziej prestiżowymi muzeami, uczelniami, instytutami badawczymi. Prowadzi wykłady, warsztaty, podczas których z niezwykłą pasją dzieli się ze słuchaczami swą wiedzą.