Osoby, które pracują w branży budowlanej zwykle są wysyłane w delegacje trwające kilka tygodniu lub miesięcy. Firma musi zapewnić im miejsca noclegowe, aby pracownicy w godnych warunkach mogli spędzać czas po pracy i odpoczywać. Oczywiście dla przedsiębiorców liczą się koszty, dlatego każdy z nich szuka opcji, w której stosunek jakości do ceny jest najkorzystniejszy.
REKLAMACzym musi charakteryzować się miejsce noclegowe dla pracowników?
Zwykle firma musi znaleźć nocleg dla co najmniej kilku osób. Jednak gdyby pracodawca zdecydował się na osobny pokój dla każdego pracownika byłoby to dla przedsiębiorstwa nieopłacalne. W związku z tym najczęściej wybierane są hostele. Takie obiekty oferują pokoje kilkuosobowe z łóżkami piętrowymi.
Przed rezerwacją hostelu warto dowiedzieć się czy obiekt posiada aneks kuchenny. Pracownicy muszą mieć miejsce, aby przygotować sobie śniadanie i kolacje. Wystarczy niewielkie zaplecze z czajnikiem elektrycznym, mikrofalą i kuchenką z dwoma palnikami.
Bardzo istotnym czynnikiem podczas wyboru odpowiedniego hostelu jest jego odległość od miejsca pracy. Najlepiej, aby obiekt znajdował się blisko budowy, albowiem pracownicy nie będą musieli jeździć komunikacją publiczną lub własnymi autami.
Ile średnio kosztuje nocleg dla pracowników?
Ceny różnią się w zależności od odległości od centrum miasta, a także wyposażenia obiektu i jakości obsługi. Najtańsze opcje zaczynają się już od kilkunastu złotych za dobę w przeliczeniu na jedną osobę. Natomiast średnio cena to ponad dwadzieścia złotych. Im dłuższy pobyt i większa liczba pracowników, tym lepsze pole do negocjacji ceny z miejscem oferującym noclegi pracownicze Katowice. Większość hosteli chętnie przyjmuje oferty od firm związane z noclegiem dla pracowników, albowiem jest to dla obiektu duży zastrzyk gotówki.
Hotel pracowniczy vs. zorganizowany transport pracowników do miejsca pracy.
Firma może rozważyć czy bardziej opłacalne nie byłoby dowożenie zatrudnionych osób z siedziby przedsiębiorstwa do miejsca pracy. Natomiast, jeśli chodzi o firmy budowlane to nierzadko zdarza się, że firma z Gdańska realizuje kontrakt w górach. W związku z tym nie ma mowy o codziennych dojazdach pracowników. Nawet, gdy budowa znajduje się bliżej, bardziej opłacalne jest wynajęcie hostelu niż autobusu. Jest to również korzystniejsze rozwiązanie z perspektywy samopoczucia pracowników. Po 8 lub 12 godzinnym dniu ciężkiej pracy, lepiej by robotnicy szybko dotarli do miejsca noclegowego i mogli odpocząć, aniżeli mieliby siedzieć godzinę lub dłużej w autobusie.
Podsumowując, jeśli firma poszukuje miejsca noclegowego dla pracowników to powinna zwrócić uwagę na:
- lokalizację hostelu,
- liczbę wolnych pokoi i łóżek,
- wyposażenie obiektu w aneks kuchenny i sanitariaty,
- cenę za dobę dla 1 osoby.
Najlepiej znaleźć kilka obiektów noclegowych i zadzwonić do każdego z właścicieli hosteli. Trzeba również wybierać tylko oferty ze zdjęciami, ponieważ opcje bez fotografii mogą okazać się złymi pod względem jakości miejscami dla pracowników. Oczywiście, obiekt nie musi oferować luksusów w postaci prywatnego barku lub klimatyzacji, ale powinien być schludny i czysty.
Artykuł sponsorowany