O tym, że kod pocztowy nie powinien mieć wpływu na leczenie onkologiczne i jego dostępność podczas kolejnej Komisji Parlamentu Europejskiego ds. Walki z Rakiem „Dlaczego badania przesiewowe raka i wczesne wykrywanie mają znaczenie” mówili europarlamentarzysta ze świętokrzyskiego Adam Jarubas oraz zaproszony przez niego na komisję specjalista ds. onkologii profesor Adam Maciejczyk.
REKLAMAPomysłodawca polskiej Krajowej Sieci Onkologicznej – Prof. Adam Maciejczyk był ekspertem w wysłuchaniu Komisji Parlamentu Europejskiego ds. Walki z Rakiem „Dlaczego badania przesiewowe raka i wczesne wykrywanie mają znaczenie”.
Z inicjatywy posła do PE Adama Jarubasa, Komisja ds. Walki z Rakiem, zaprosiła wspomnianego przedstawiciela Polski jako eksperta w wysłuchaniu m.in. o roli technologii IT, algorytmów Sztucznej Inteligencji, analizy Big Data, w optymalizacji efektywności onkologii, w tym badań przesiewowych i wczesnego wykrywania raka.
REKLAMABadania przesiewowe mają na celu wykrycie niektórych nowotworów na wczesnym etapie zanim pojawią się pierwsze objawy. Dostępne terapie są wtedy skuteczniejsze, co zwiększa szansę na przeżycie i powrót do zdrowia. Zgodnie z zaleceniami Rady Europejskiej już obecnie państwa członkowskie UE wprowadziły populacyjne programy badań przesiewowych do swoich krajowych planów zwalczania: raka piersi, raka szyjki macicy, raka jelita grubego.
Jednak nawet jeśli badania przesiewowe i wczesne wykrywanie mogą pomóc w ratowaniu życia, istnieją duże różnice między krajami UE i wewnątrz nich, jeśli chodzi o zasięg i dostęp do programów badań przesiewowych. Europejski Plan Walki z rakiem zaprezentowany 3 lutego obejmuje kilka inicjatyw mających na celu wzmocnienie wczesnej diagnostyki, takich jak inicjatywa flagowa „Unijny program badań przesiewowych raka”. Chodzi głównie o to by równać szanse na wczesne wykrywanie nowotworów we wszystkich krajach unii – obecnie w części z nich, w tym Polsce statystyki wczesnego wykrywania prezentują dramatyczne dane.
Wysłuchanie dotyczyło przeglądu badań przesiewowych raka w UE, wczesnego wykrywania i roli rejestrów raka, roli Sztucznej Inteligencji oraz analiz dużych zbiorów danych tzw. BigData w badaniach przesiewowych i wykrywaniu raka. Zapraszamy do wysłuchania go w powyższym wideo.
Adam Maciejczyk (ur. 1 stycznia 1975r. ) – polski lekarz, onkolog, dr hab. nauk medycznych w zakresie medycyny – radioterapii onkologicznej, od 2013 konsultant z zakresu radioterapii w Klinice Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu, od 2015 dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Współpracuje z naukowymi ośrodkami krajowymi i zagranicznymi, m. in.: Anderson w Huston, Uniwersyteckim Szpitalem Charite w Berlinie, Uniwersytetem Cambridge, Uniwersytetem Davis w Kalifornii. Prowadzi aktywną działalność naukową popartą licznymi publikacjami w krajowych i zagranicznych czasopismach naukowych.