REKLAMA

Jarubas o wsparciu dla kultury i sankcjach dla Białorusi

Z europosłem z naszego regionu Adamem Jarubasem podsumowaliśmy ostatnie wydarzenia, którymi zajmował się Parlament Europejski. Tym razem między innymi o sankcjach jakie unia nakłada na Białoruś za zmuszenie samolotu Ryanair do lądowania. 

REKLAMA

O wsparciu dla kultury
Adam Jarubas: 
„Podczas majowej sesji plenarnej Parlament Europejski zatwierdził program Kreatywna Europa. To jedyny program UE przeznaczony w całości na wsparcie sektora kultury. Po trudnym okresie dla artystów i całego sektora okresie pandemii Parlament i Rada uzgodniły budżet w wysokości 2,5 miliarda euro na lata 2021-2027. Program będzie wspierał tworzenie sieci kontaktów, współpracy międzynarodowej w sektorach kultury, kreatywnym i mediów oraz na wspieraniu wartości europejskich. W sposób szczególny premiowane będą projekty adresowane do młodego pokolenia. Unia będzie wspierać działania promujące różnorodność kulturową, wspólne europejskie korzenie i współpracę ponad granicami”

REKLAMA

O sankcjach dla Białorusi
Adam Jarubas: 
„Po skandalicznym akcie terroryzmu państwowego jakim było zmuszenie samolotu Ryanair do lądowania w Mińsku i aresztowaniu białoruskiego opozycjonisty Romana Protasiewicza, szefowie państw UE zdecydowali o nałożeniu sankcji na reżim Aleksandra Łukaszenki. Unia Europejska zakaże korzystania z europejskiej strefy powietrznej i lotnisk dla białoruskich samolotów. Przywódcy Unii zapowiedzieli także szybkie przygotowanie sankcji gospodarczych. Poszerzona zostanie lista nazwisk przedstawicieli reżimu objętych indywidualnymi sankcjami. Już wcześniej Unia zapowiedziała, że zostanie zamrożony pakiet inwestycyjny, który miał trafić na Białoruś – wart 3 mld euro, który był gotowy do uruchomienia. Jak poinformowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Został zamrożony do chwili aż Białoruś stanie się demokratyczna”

REKLAMA

Dodaj komentarz