REKLAMA

Jednostka OSP Bębnów otrzymała nowy wóz strażacki [wideo, zdjęcia]

W środowy wieczór w miejscowości Bębnów w gminie Gowarczów odbyło się oficjalne przekazanie wozu strażackiego, zakupionego jakiś czas temu na potrzeby tamtejszej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Wydarzenie poprzedziła msza święta w kaplicy w Bębnowie, podczas której miało miejsce poświęcenie pojazdu.

REKLAMA

W uroczystości brały udział poczty sztandarowe oraz włodarze i radni gminy Gowarczów, w tym wójt Stanisław Pacocha oraz sołtys miejscowości Bębnów, Katarzyna Sobczyńska.

REKLAMA

Pojazd służył wcześniej strażakom ze Świętoszowic położonych w województwie śląskim i został odkupiony przez gminę. Jednostka o zmianę wozu na nowszy ubiegała się już od zeszłego roku – „Koszty tego auta to jest 40 tysięcy złotych. Część z nich jest pozyskanych z funduszu sołeckiego, część dołożyła rada gminy. Cieszę się, że bardzo zaangażowała się pani sołtys z radnymi, ze strażakami w pozyskanie tego wozu […] Cieszę się, że mieszkańcy mogą się czuć przez to bardziej bezpiecznie. Strażacy mają już wyremontowaną świetlicę, remizę, garaż i brakowało tego nowszego auta” – informuje wójt Stanisław Pacocha.

Nowy wóz strażacki to STAR 266 – „To jest wóz oczywiście używany, Można powiedzieć, że jest to wóz 'stary-nowy’ w bardzo dobrym stanie. Jest to pojazd terenowy. Takie auto jest nam bardzo potrzebne, bo dość często wyjeżdżamy w ciężki teren, gdzie są na przykład pola i lasy. Jest to auto typowo terenowe, z trzema osiami, z napędem na wszystkie osie. Stare auto, które mieliśmy już było mocno wysłużone, a ponadto miało tylko dwie osie i nie zawsze sobie radziło w ciężkim terenie” – mówi Rafał Grzegorczyk, naczelnik OSP Bębnów.

Pojazd jest wyposażony w najbardziej niezbędne artykuły i narzędzia przydatne podczas pracy w terenie – „Mamy aparaty tlenowe, agregat prądotwórczy, pompę, piłę motorową, no i oczywiście masę węży na wodę, prądownice, a także przeróżne rzeczy do gaszenia pożarów, jak również łopaty, które służą do kopania i oddzielania tego ognia, żeby się dalej nie przemieszczał. Wóz posiada także dodatkowe oświetlenie oraz armatkę wodną” – wymienia naczelnik.

Strażacy ochotnicy bardzo cieszą się z otrzymanego wozu – „Chciałem podziękować pani sołtys, radnym, mieszkańcom wsi Bębnów, którzy w głosowaniu wyrazili zgodę na przeznaczenie części środków, które miał iść też na inne cele. Chciałem podziękować, że zgodzili się przeznaczyć te środki, zgodzili się wspomóc nas. Dziękuję także wójtowi, bo on też duże starania wniósł w to, żebyśmy ten wóz pozyskali” – wspomina naczelnik OSP Bębnów.

Nowy samochód niewątpliwie znacznie ułatwi pracę jednostce z Bębnowa oraz sprawi, że będzie ona bardziej bezpieczna. Na konserwację pojazdu oraz czyszczenie sprzętu trzeba bowiem poświęcić wiele energii i czasu. Teraz strażakom będzie o wiele łatwiej wjechać w las, czy inny ciężki teren, lub na przykład przewieźć wodę potrzebną do ugaszenia pożaru.

Zdjęcia [źródło: TKN24/Stanisław Pacocha]:

 

REKLAMA

Dodaj komentarz