W piątek Zespole Placówek Oświatowych w Kazanowie odbyło się uroczyste Podsumowanie Roku 2020 i 2021 w wykonaniu Jednostki Strzeleckiej 2026 Końskie. Członkowie opowiedzieli o dotychczasowych osiągnięciach grupy, a następnie miała miejsce prezentacja specjalistycznego sprzętu, podarowanego jednostce przez gminę Końskie.
REKLAMA
Jednostka powstała kilka lat temu na terenie miasta i gminy Końskie, z inicjatywy Dominiki Stefańczyk, obecnej dowódczyni. Grupę tworzy kilkadziesiąt osób, które podejmują szereg inicjatyw, między innymi: edukowanie młodzieży z zakresu bezpieczeństwa, ratownictwa oraz historii, a także pomocy w uroczystościach historycznych, czy pomocy kombatantom.
REKLAMA„Ja bardzo się cieszę, że gmina Końskie może współpracować z panią Dominiką i ze strzelcami, bowiem jest to grupa kilkudziesięciu osób, które podejmują szereg różnych inicjatyw, nie tylko we własnym zakresie, ale przypomnę, że między innymi zostali uhonorowani najwyższą nagrodą burmistrza miasta i gminy Końskie, czyli Konecką Gloriettą, za działania na rzecz drugiego człowieka w okresie pandemii, ale również jest to grupa, która podejmuje współpracę chociażby w obszarze patriotycznym, uczestniczy we wszystkich świętach patriotycznych, które są realizowane na terenie miasta i gminy Końskie. Ja cieszę się, że mogliśmy również docenić przedstawicieli stowarzyszenia. O ile dobrze pamiętam w miesiącu wakacyjnym wręczyliśmy znaczącej treści, wielkości, ale również i pod względem finansowym, znaczące wsparcie na wszystkie potrzebne elementy wyposażenia, które są niezbędne do codziennej pracy” – mówi Krzysztof Jasiński, wiceburmistrz miasta i gminy Końskie.
Uroczystość rozpoczęto od prezentacji ukazującej wydarzenia, w których udział brali członkowie jednostki w roku 2020 i 2021, a także porównano dane z poprzednich lat. Choć w zestawieniu z okresem przed pandemią statystyki widocznie zmalały to koneccy strzelcy wciąż mogą pochwalić się nieprzeciętnymi wynikami.
Podsumowanie roku 2020:
- 16 członków
- ok. 400 godzin służby
- ok. 1300 km przebytych na nogach i różnymi rodzajami transportu w ramach działań jednostki
- zajęcia organizowane zarówno w terenie jak i online
- dwa zgrupowania szkoleniowe i kilka zabezpieczeń imprez
Podsumowanie roku 2021:
- 25 członków
- ok. 1000 godzin służby
- ok. 1500 km przebytych na nogach i różnymi rodzajami transportu w ramach działań jednostki
- kilka zgrupowań
- kilka zabezpieczeń (ok. 8000 osób pod opieką jednostki)
Zastępca dowódcy sierżant ZS Piotr Malinowski opowiedział nam o działaniach grupy strzeleckiej na przestrzeni lat oraz wytłumaczył jak pandemia Covid-19 wpłynęła na jej funkcjonowanie.
„Dzisiaj jesteśmy w szkole w Kazanowie aby podsumować między innymi dwa lata naszej działalności. Przede wszystkim prowadzimy działania szkoleniowe wobec członków jednostki, czasem też wobec ludzi, którzy też przytrafią na się na przykład podczas pokazów ratowniczych, ale też często można nas zobaczyć na różnych wydarzeniach gminnych, miejskich, ogólnie gdzie jesteśmy zaproszeni. Zabezpieczamy wydarzenia jako służby porządkowe, albo robimy zabezpieczenie medyczne. Często też na różnych festynach wystawiamy stoiska, na których między innymi prezentujemy sprzęt, rozmawiamy z zainteresowanymi o jednostce, o życiu jednostki, szkolimy się z wszelkich taktyk wojskowych, na przykład ratownictwa czy survivalu. Na pewno podczas pandemii zauważyliśmy, że poszła tendencja spadkowa, jeśli chodzi o to ile godzin przepracowaliśmy, o to ile kilometrów mamy „w nogach”, bo w sumie całkiem dobre i duże wyniki wychodziły nam w podsumowaniach. Czasem były takie utrudnienia, że musieliśmy organizować zajęcia online. Podczas nich okazało się, że metodą prób i błędów wyszło tak, że znaleźliśmy na to swój sposób„ – opowiada Piotr Malinowski.
Miniony rok był niezwykle szczególny dla członków jednostki – „W 2021 roku udało nam się osiągnąć dwa takie ważne dla nas punkty. Jednym było to, że otrzymaliśmy od gminy Końskie sprzęt o dużej wartości zarówno finansowej, jak i o dużej wartości dla nas, czyli szkoleniowej, przede wszystkim sprzęt ratowniczy i łącznościowy, na którym szkolimy się na bieżąco, a poza tym otrzymaliśmy od gminy Gloriettę Konecką, za co jesteśmy bardzo wdzięczni, bo czujemy, że to, co robimy naprawdę jest doceniane, bo, że ma to sens, to wiemy tak naprawdę od dawna, patrząc na to jak nasza młodzież się zmienia przez lata działania z nami” – dodaje zastępca dowódcy.
Zainteresowanie JS 2026 Końskie jest duże, nie tylko w czasie rekrutacji, ale także poza nim. Członkowie zapraszają wszystkie chętne osoby do wstąpienia w strzeleckie szeregi. Z jednostką można kontaktować się choćby przez jej fanpage na Facebooku – TUTAJ.
Zdjęcia: