W środę 16. grudnia w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Końskie odbyło się seminarium dla bibliotekarzy. Połączone było ono z prezentacją nowej książki „Mieszkańcy ziemi czermińskiej i fałkowskiej od XVI do XX w.” autorstwa Mariana Adamczyka.
REKLAMAWe wstępie spotkania dyrektor biblioteki Dariusz Kowalczyk powitał przybyłych gości, a następnie ogólnopolski ranking bibliotek przedstawiła Małgorzata Winkler z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach. Oprócz bibliotekarzy z terenu gminy Końskie na seminarium pojawiła się spora ilość młodzieży szkolnej, a to za sprawą dwóch ciekawych gości, którzy mieli zaplanowane wystąpienia. Najpierw historyk Marek Jończyk z kieleckiego IPN-u opowiadał o stanie wojennym w regionie świętokrzyskim. Później przemawiał Marian Adamczyk, autor dwóch książek dotyczących terenu Gminy Fałków. We wstępie nawiązał on do tematyki, którą poruszał jego przedmówca.
„Jeżeli chodzi o sam Stan Wojenny to ja byłem w komitecie strajkowym Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego i myśmy solidarnie strajkowali z powodu tego, że Wyższa Szkoła Straży Pożarnej miała jakieś problemy ze swoim rektorem i myśmy taki strajk solidarnościowy wypowiedzieli. [blank] Udałem się pociągiem z Gliwic do Katowic. Maszerowałem najpierw do akademika, a z akademika na uczelnię zobaczyć co się dzieje. Po drodze powiedziano mi: Marian ty lepiej nie idź do tej sali, gdzie macie siedzibę NZS tylko w tył zwrot i do domu, bo wszyscy co tam weszli to już raczej nie wychodzą.” – opowiadał Adamczyk.
REKLAMAMarian Adamczyk urodził się w Węgorzynie, w województwie Zachodniopomorskim, a studia historyczne ukończył na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jest on autorem monografii Czermna, w którym obecnie mieszka – „Czermno i okolice: historia miejscowości.” . W środę promował swoje nowe wydanie „Mieszkańcy ziemi czermińskiej i fałkowskiej od XVI do XX w.”. To książka, która opisuje dzieje ludzi zamieszkujących tereny całej obecnej gminy Fałków. Przedstawia ona między innymi spis osób mieszkających w fałkowskim dworku, czy wykonujących różne stare zawody. – „Żeby ludzie mogli znaleźć przeglądając tę książkę może swoich przodków to powypisywałem między innymi daty urodzenia – kiedy oni się pojawili w tych źródłach. Następnie postanowiłem w związku z tym, że miałem dostęp do źródeł parafialnych kolejne grupy zawodowe znaleźć. Powstały kolejne rozdziały tej książeczki: o górnikach, o hutnikach, o młynarstwie, o karczmarstwie.” – tłumaczy historyk.
Zarówno dzieło „Czermno i okolice: historia miejscowości”, jak i książkę „Mieszkańcy ziemi czermińskiej i fałkowskiej od XVI do XX w.” można nabyć w koneckiej bibliotece publicznej.