REKLAMA

Jubileuszowe Zaduszki Jazzowe. Muzyczny kunszt w najwyższej postaci [wideo, zdjęcia]

Po raz XX w piątkowy wieczór w Końskich wybrzmiały „Zaduszki Jazzowe”. Muzyczną ucztą konecczan w tym roku poczęstowali New Bone (Tribute Karolak & Namysłowski) oraz Bolewski i Tubis w występie zatytułowanym Obywatel Jazz. Ten drugi projekt przywoływał wspomnienia związane z grupą Republika i jej legendarnym wokalistą Grzegorzem Ciechowskim. Koncert odbył się w Koneckim Centrum Kultury. Zapraszamy Państwa do obejrzenia obszernych fragmentów koncertu. 

REKLAMA

New Bone to zespół grający muzykę jazzową, założony przez studentów Akademii Muzycznej w Krakowie w 1996 roku. Grupa New Bone wystąpiła na wielu znaczących festiwalach w Polsce i za granicą, m.in.: Bydgoszcz Jazz Festiwal, Hanza Jazz Festiwal w Koszalinie, Festiwal Jazz Bez… (Przemyśl, Lwów), Festiwal Jazz w Muzeum w Ostrowie Wielkopolskim, Festiwal Polskie Gwiazdy Światowego Jazzu w Moskwie, Delhi International Jazz Festival (New Delhi, Indie), Varna Summer International Jazz Festival w Varnie. Zespół był także jedną z gwiazd Varna Summer International Jazz Festival w Bułgarii w 2014 r. Brał również udział w festiwalu Art Jazz Cooperation – Ukraina 2015, a w czasie pobytu w Indiach zapisał się także w historii jako pierwsza formacja, która wystąpiła z koncertem jazzowym na żywo w Kaszmirze. Skład zespołu od 2014 roku: Tomasz Kudyk – trąbka, fluegelhorn, Bartłomiej Prucnal – saksofon altowy, Dominik Wania – fortepian, Maciej Adamczak – kontrabas oraz Dawid Fortuna – perkusja.

REKLAMA

Bolewski & Tubis to muzyczny duet, który tworzą Radosław Bolewski – wokal, perkusja oraz Maciej Tubis – fortepian i syntezator basowy. W Końskich muzycy zaprezentują projekt „Obywatel Jazz” poświęcony twórczości Grzegorza Ciechowskiego. Zespół wydał dwie autorskie płyty: Lunatyk (2018 r.) i Bez końca (2020 r.).

I oba te projekty przypadły do gustu koneckiej publiczności, choć trzeba przyznać, że dla przeciętnych słuchaczy dużo bardziej zrozumiały był „Obywatel Jazz”. Wydarzenie odbyło się w „sali pod kolumnami”  Koneckiego Centrum Kultury, czyli w miejscu, które w przyszłości ma gościć przede wszystkim wernisaże fotograficzne i malarskie. Natomiast tymczasowo „robi za” salę koncertową – przynajmniej dopóki sala widowiskowa nie zostanie wyposażona w krzesła i inżynierię sceniczną. W holu KCK-u zapełniło się 150 miejsc siedzących, ale osób było więcej, bo mieszkańcy Końskich słuchali koncertu ze schodów, a także po prostu stojąc.

W przerwie pracownicy jednostki kultury częstowali okolicznościowym tortem, bo były to jubileuszowe XX Zaduszki Jazzowe. Z kolei młodzież szkolna przeszła z puszką zbierając środki na rzecz rehabilitacji Stasia Laurmana (wpłat można dokonywać TUTAJ). Wśród słuchaczy znaleźli się przedstawiciele władzy: burmistrz Krzysztof Obratański, jego zastępca Marcin Zieliński i przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Słoka. Wszystkich słuchaczy przywitał dyrektor Koneckiego Centrum Kultury Piotr Salata.

Przypomnijmy, że Koneckie Zaduszki Jazzowe niegdyś nosiły nazwę Markowe Granie. To dlatego, że poświęcone były one pamięci znakomitego koneckiego muzyka Marka Cieślaka. Impreza ta powstała w Klubie Osiedlowym KAESEMEK i przez wiele lat to na klubowej scenie grali najlepsi polscy jazzmani.

Zapraszamy do posłuchania fragmentów tegorocznej edycji.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *