Od maja można zwiedzać Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu według nowych zasad, uwzględniających stan aktualnego zagrożenia epidemicznego. Teraz zwiedzanie odbywa się z wykorzystaniem sprzętu nagłośnieniowego, nagrań audiowizualnych dostępnych za pomocą bezobsługowego sprzętu multimedialnego oraz kodów QR odczytywanych samodzielnie przez zwiedzających z wykorzystaniem smartfonów.
REKLAMAZabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu, który w 2019 roku przeszedł gruntowną rewaloryzację jest jednym z najlepiej zachowanych reliktów dawnego Zagłębia Staropolskiego. Na nowo uruchomiono większość unikalnych konstrukcji i maszyn przemysłowych pamiętających czasy Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. W oparciu o zrewaloryzowaną, zabytkową infrastrukturę organizowane są warsztaty edukacyjne oraz wydarzenia o charakterze kulturalnym, turystycznym i rekreacyjnym.
REKLAMAW wybrane soboty i niedziele osoby indywidualne mogą wziąć udział w warsztatach edukacyjnych w zakresie kowalstwa, odlewnictwa i dawnych technologii wytwórczych. Odwiedzający zabytek mogą również skorzystać z pieca opalanego drewnem do wypieku chleba i pizzy, dużego grilla, a także powędkować w przyfabrycznym stawie. Obiekt dysponuje pokojami gościnnymi z zapleczem AGD oraz salą szkoleniową i konferencyjną wyposażoną w sprzęt multimedialny. Nocą iluminowane są wybrane detale architektoniczne zabytkowej i rekreacyjnej infrastruktury.
W związku z epidemią wymagane jest przestrzeganie zaleceń sanitarnych – oprócz tych standardowych, czyli odstępów między innymi, w muzeum zostaną wyznaczone specjalne miejsca dla zwiedzających, natomiast podczas 45-minutowego zwiedzania wpuszczane będą maksymalnie 15-osobowe grupy, wpuszczane wyłącznie za wcześniejszą rezerwacją.
Obiekt można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach 8-15 oraz w soboty i niedziele w godzinach 10-18. Szczegółowe informacje o aktualnej ofercie oraz sposobach korzystania z infrastruktury zabytkowej i rekreacyjnej w okresie zagrożenia epidemicznego znajdziecie pod numerem telefonu 41 373 11 42. Można kontaktować się także mailowo na adres [email protected]. Zapraszamy także na stronę internetową muzeum – TUTAJ.
Zdjęcia: