Wydaje się, że Radoszyce dopięły swego i już w 2018 roku odzyskają prawa miejskie! Jako pierwsi dotarliśmy do opinii Wojewody Świętokrzyskiego dotyczącej wniosku tej gminy o nadanie praw miejskich głównej miejscowości.
Przypomnijmy, że Radoszyce przeszły już przez szereg procedur. Rada Gminy podjęła odpowiednie uchwały, mieszkańcy w konsultacjach społecznych także opowiedzieli się za odzyskaniem praw miejskich przez tę miejscowość. Jej struktura architektoniczna, liczba ludności, historia, a także uwarunkowania społeczno-ekonomiczne rownież odpowiadają miejscowości miejskiej. Do odzyskania praw pozostały więc tylko dwa kroki – uzyskanie pozytywnej opinii Wojewody Świętokrzyskiego, a także zgoda Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Od 1 stycznia 2017 roku w naszym województwie nowym miastem jest Morawica. Liczy ona sobie 1700 mieszkańców, czyli o połowę mniej niż Radoszyce. W związku z tą zmianą o postępy dotyczące praw miejskich dla miejscowości z naszego powiatu wypytaliśmy wójta tamtejszej gminy Michała Pękalę. –„Na początek chciałbym pogratulować mieszkańcom Morawicy. Zarazem mam nadzieję, że niebawem prawa miejskie dostaną również Radoszyce. Złożyliśmy kilka tygodni temu wniosek do pani Wojewody, która wydaje opinię i następnie Minister Spraw Wewnętrznych decyduje o tym czy nasza miejscowość Radoszyce będzie miała prawa miejskie.” – tłumaczył nam wójt Pękala.
REKLAMAJak się okazuje opinia Wojewody Świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek już jest. I jest ona pozytywna! Szeroko opowiedział nam o tej decyzji Marcin Piętak – doradca w Urzędzie Wojewódzkim. –„Potwierdzam, że taki wniosek z gminy Radoszyce wpłynął na ręce pani Wojewody Agaty Wojtyszek. Wniosek ten został zaopiniowany pozytywnie, ponieważ spełnił już w pierwszej kolejności tych pięć podstawowych kryteriów, które musi gmina spełnić by uzyskać prawa miejskie. Jednym z takich kryteriów jest np. liczba mieszkańców, która jest nie mniejsza niż dwa tysiące. Tutaj gmina Radoszyce jednoznacznie spełnia to kryterium, bo na dzień 31 sierpnia 2016 roku gminę zamieszkuje ponad dziewięć tysięcy mieszkańców. Drugi aspekt jest historyczny, czyli dotyczy tego czy np. w przeszłości gmina miała prawa miejskie. Tutaj również został on spełniony. Prawa miejskie Radoszycom nadał król Kazimierz Wielki w 1370 roku i Radoszyce były miastem blisko 500 lat, ale niestety w 1869 roku prawa miejskie zostały odebrane przez nakaz carski, który był karą za udział mieszkańców w Powstaniu Styczniowym. I jest tam jeszcze kilka spełnionych aspektów. Wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez panią Wojewodę i został przekazany do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w celu dalszego procedowania.” – mówił doradca Wojewody.
Co może zrobić ministerstwo? Według naszych informacji niemal wszystkie wnioski, które otrzymały pozytywną opinię od Wojewody docierają do szczęśliwego końca. Czyli dane miejscowości zostają miastami. Taką wersję dla Radoszyc możemy też wywnioskować ze słów Marcina Piętaka. –„To są decyzje bardzo ważne, na pewno bardzo skrupulatnie opiniowane, bo tak jak wspomniałem jednym z aspektów są te historyczne. Proces może być długotrwały, ale wszystko na to wskazuje, że będzie pozytywny. Myślę, że realną datą takiej decyzji będzie 2018 rok.” – kończył rozmowę z nami Marcin Piętak, doradca Wojewody Świętokrzyskiego.
Cieszy zwłaszcza ostatnia część wypowiedzi doradcy Wojewody Świętokrzyskiego. Wydaje się, że możemy z niej wnioskować, iż prawa miejskie dla Radoszyc zostaną przyznane już w 2018 roku! Oczywiście opóźnień wykluczyć nie można, ale pozytywne zakończenie wydaje się być pewne!