Jest praca w Końskich dla odlewników, a zawód ten nie jest już tak inwazyjny, brudny i trudny do wykonywania jak przed laty. Takie przesłanie chcą przekazać Koneckie Zakłady Odlewnicze. KZO wchodzi we współpracę z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Końskich. Będzie płacić uczniom za praktyki, a zaangażowanym gwarantuje zatrudnienie po szkole.
REKLAMAW czwartek prezes Zarządu Koneckich Zakładów Odlewniczych Łukasz Szostak oraz dyrektor ZSP 2 w Końskich Jan Rybiński podpisali specjalne porozumienie. W skrócie zakłada ono, że szkoła będzie kształcić uczniów w zawodzie operator maszyn i urządzeń odlewniczych; KZO zatrudni uczniów na umowę o praktyczną naukę zawodu, a uczniowie podczas nauki zawodu będą otrzymywać wynagrodzenie. W końcu po ukończeniu szkoły i zdaniu egzaminu zawodowego otrzymają oni zatrudnienie w KZO na stałe. Jeżeli tylko znajdą się zainteresowani kierunkiem odlewniczym to taki zawód wróci do jakiejkolwiek szkoły naszego regionu po ponad dwudziestu latach –„Jeszcze pięć lat temu w KZO było około 40 stanowisk odlewni ręcznej. Tak naprawdę w wielu odlewniach to formowanie ręczne jest obecne. Jednak wiele zakładów przeszło na formowanie automatyczne. Jeżeli o nie chodzi to praca jest mało uciążliwa, mało ma wspólnego z tym co pamiętają pracownicy, którzy pracowali jeszcze 10 lat temu w KZO. Jeżeli przychodzą do nas pracownicy, którzy już u nas nie pracują to dla nich zakład jest nie do poznania. Mamy tu teraz wyłącznie formowanie automatyczne, nie ma zapylenia. Praca tak naprawdę obecnie w odlewnictwie niczym specjalnie się nie różni od pracy w innych przemysłach cięższych, czy nawet w przemyśle społecznym jeżeli chodzi o pracę przy maszynach” – opowiada nam prezes Łukasz Szostak.
REKLAMAJest więc praca, a przygotowanie do niej praktyczne gwarantują Koneckie Zakłady Odlewnicze. Z kolei popularna „Kanada” gwarantuje otrzymanie wykształcenia ogólnego. Wszystko to w ramach tak zwanego dualnego modelu kształcenia –„Szkoły Zawodowe muszą kształcić na potrzeby pracodawcy, na potrzeby rynku pracy. Muszą godzić aspiracje rodziców i uczniów. Słyszeliśmy, że na Dniu Odlewnika postawiono postulat by szkoły zawodowe odnowiły kształcenie w zawodach odlewniczych, bo jest zapotrzebowanie. […] Przygotowałem plan według którego można pogodzić to, że nasze szkoły nie mają odpowiedniej bazy techno dydaktycznej do kształcenia, ale nasz system prawa oświatowego przewiduje dualny system kształcenia zawodowego. To jest takie kształcenie, które odbywa się – dokształcanie teoretyczne w szkole, a praktyki w realnych zakładach u pracodawców. Opracowałem plan – przedstawiłem go prezesowi KZO i przystępujemy do naboru od 1 września 2019 do Branżowej Szkoły I Stopnia w zawodzie operator maszyn i urządzeń odlewniczych” – opowiada Jan Rybiński, dyrektor ZSP nr 2 w Końskich.
Model dualny ma same plusy. Firma jako opiekun kształcenia praktycznego przygotuje najlepiej młode osoby do wykonywania danego zawodu – w tym przypadku odlewnika. Szkoła zaś zadba o dostarczenie niezbędnej wiedzy oraz zdanie przez uczniów wszelkich egzaminów. To co jest tutaj przewagą nad innymi kierunkami kształcenia to gwarancja zatrudnienia po zakończonej szkole oraz otrzymywanie pieniędzy za odbywanie praktyk. Kierunek w popularnej „Kanadzie” ruszy nawet jeśli znajdzie się tylko kilku zainteresowanych. Nabór rozpoczyna się już w maju, ale gimnazjaliści oraz uczniowie klas ósmych już teraz mogą w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2, który mieści się przy ulicy Warszawskiej 53 w Końskich dopytywać o szczegóły.
Zdjęcia:
[…] W marcu 2019 r. Dyrektor szkoły podpisał porozumienie z Prezesem Zarządu Koneckich Zakładów Odlewniczych. Porozumienie, którego głównym punktem jest możliwość dualnego kształcenia uczniów w zawodzie operator maszyn i urządzeń odlewniczych; KZO zatrudni uczniów na umowę o praktyczną naukę zawodu, a uczniowie podczas nauki zawodu będą otrzymywać wynagrodzenie. Szczegółowe informacje dotyczące tej inicjatywy znajdziecie Państwo tutaj: http://tkn24.pl/kanada-bedzie-wspolpracowac-z-kzo-cel-ksztalcic-mlodych-odlewnikow-wideo-zdjecia/. […]