Badania USG tarczycy powinny wykonywać szczególnie kobiety, u których obecnie najczęściej diagnozuje się nadczynność lub niedoczynność tego organu, chorobę Hashimoto oraz zmiany nowotworowe. Nie oznacza to jednak, że wykonania USG tarczycy nie zleca się w przypadku mężczyzn, ale statystycznie na choroby tego organu cierpią oni po prostu znacznie rzadziej.
REKLAMAUSG tarczycy — obowiązkowe badanie dla kobiet, które chcą zadbać swoje zdrowie
Tarczyca jest niezwykle ważnym organem produkującym istotne dla funkcjonowania całego organizmu hormony. Rozregulowana praca tarczycy to niesprawnie działający układ hormonalny w organizmie, a co za tym idzie wiele różnego rodzaju dolegliwości. Hormony tarczycy mają także ogromne znaczenie dla płodności i zdolności utrzymania ciąży przez ciało kobiety, dlatego te planujące zapłodnienie zachęca się do profilaktycznych badań w tym zakresie, nawet jeśli nie ma żadnych niepokojących objawów.
REKLAMAPożądane wymiary tarczycy: przy USG norma wynosi:
- u kobiet 18-20 ml,
- u mężczyzn maksymalnie do 25 ml.
Kto koniecznie powinien wykonać badanie USG tarczycy?
Do wykonania badania USG tarczycy zmusza przede wszystkim:
- powiększenie obwodu szyi, zmiany w obrębie tarczycy, wykrywalne na przykład podczas badania palpacyjnego,
- nieprawidłowe stężenie hormonów tarczycy,
- w przypadku podejrzenia nadczynności i niedoczynności tarczycy.
Tarczyca raczej nie boli, nie daje więc objawów, które łatwo byłoby jej przypisać. Bardzo często wykonać USG tarczycy warto, jeśli niepokoi cię niewytłumaczalny (np. dietą lub stosowanymi lekami) przyrost masy ciała lub też radykalny spadek wagi. Na problemy z tarczycą wskazywać mogą także: permanentne zmęczenie, ogólna ospałość, ponadprzeciętna suchość skóry, problemy z miesiączkowaniem.
USG tarczycy pozwala przede wszystkim zidentyfikować wszystkie podejrzane zmiany i ocenić związane z nimi potencjalne zagrożenie nowotworem (w razie potrzeby skierować na biopsję). Badanie ultrasonograficzne tarczycy to także cenny element w ustalaniu, czy u danej pacjentki mamy do czynienia z niedoczynnością czy chorobą Hashimoto. Profilaktycznie badanie to zleca się u wszystkich pacjentów borykających się z nadczynnością lub niedoczynnością organu, niezależnie od przyczyny (upośledzenie tarczycy, niedobory itd.)
Ile kosztuje badanie USG tarczycy?
USG tarczycy w Warszawie, jak i każdym innym miejscu Polski możesz wykonać w ramach NFZ, natomiast potrzebne jest do tego skierowanie. Musisz jednak także liczyć się z dłuższym czasem oczekiwania. Możesz je także wykonać prywatnie, cena USG tarczycy to około 150-200 zł. Badanie USG tarczycy nie wymaga żadnego szczególnego przygotowania, warto pamiętać jedynie o zdjęciu wszelkiej biżuterii i umożliwienie lekarzowi swobodnego dostępu do okolic szyi.
artykuł sponsorowany