REKLAMA

Koneccy licealiści wystawili sztukę teatralną w sali widowiskowej KCK [wideo, zdjęcia]

W piątek w nowej sali widowiskowej w Koneckim Centrum Kultury odegrano pierwszą sztukę teatralną. Na scenie pojawili się uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego.

REKLAMA

Scenariusz do spektaklu „Niewidzialni” otrzymał Nagrodę Srebrnego Pióra 2023, czyli w skali ogólnopolskiej uzyskał drugie miejsce w konkursie „Giętkie Pióro”. Autorką tekstu była uczennica IV klasy II LO Patrycja Bartyzel, która odgrywała też jedną z ról w sztuce. Opowiedziała nam ona, co natchnęło ją do napisania scenariusza.

REKLAMA

– „Oglądałam pewien polski film i to mnie bardzo mocno nakręciło do działania. Tam padły słowa, że 'Polacy nie lubią gdy inni, Polacy są szczęśliwi’ i to stało się moją inspiracją do napisania tego spektaklu. Później stwierdziłam, że fajnie byłoby pokazać Mickiewiczowi, że tak naprawdę to hasło dalej jest aktualne i że 'Pan Tadeusz’ to trochę przestarzała wersja społeczeństwa, aczkolwiek dalej aktualna” – opowiadała scenarzystka.

Sztuka oparta została na epopei narodowej „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. Opowiada ona o polskim wieszczu, który przenosi się do współczesnego świata, gdzie poznaje poetę Janka. Ten pokazuje Mickiewiczowi realia teraźniejszości, pęd za pieniądzem i upadek tradycji. Spektakl ma nieść przesłanie, że powinniśmy na moment przystanąć i spróbować dostrzec piękno w tym, co tak naprawdę nie jest piękne.

W wydarzeniu uczestniczyli przede wszystkim uczniowie i nauczyciele z II Liceum Ogólnokształcącego z oddziałami dwujęzycznymi w Końskich, ale zaproszeni też byli słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Młodzi aktorzy poradzili sobie bardzo dobrze.

Zdjęcia (P. Malinowski):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *