Dziś odbyły się uroczyste obchody Święta Niepodległości w gminie Końskie. Jak co roku, wszyscy uczestnicy spotkali się pod Pomnikiem Wdzięczności a potem przemaszerowali do kolegiaty św. Mikołaja.
REKLAMATuż przed oficjalnymi obchodami włodarze spotkali się przed tablicą pamięci żołnierzy Polskiej Organizacji Wojskowej, która znajduje się przy Domu Pomocy Społecznej w Końskich. Tam burmistrz Krzysztof Obratański, wiceburmistrzowie Krzysztof Jasiński i Marcin Zieliński, przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Słoka, radny powiatowy Jarosław Lasota i były starosta konecki Andrzej Lenart złożyli kwiaty i znicze.
O godz. 11.25 rozpoczęła się uroczystość pod Pomnikiem Wdzięczności, którą poprowadził wiceburmistrz Krzysztof Jasiński. Na początek Izabela Majewska zaśpiewała piosenkę „Widziałam ja Orła na niebie”. Okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Krzysztof Obratański –„Przez wiele lat po II Wojnie Światowej była to rocznica skazana na zapomnienie, zasłaniana 7 listopada rocznicą wielkiej socjalistycznej Rewolucji Październikowej. Po 1989 roku z największym trudem przywracaliśmy ją do świadomości publicznej. Pamiętam pierwsze obchody rocznicy 11 listopada kiedy w miejscach do tego przeznaczonych gromadziła się stosunkowo niewielka garstka ludzi. Tradycję łatwo zniszczyć, tradycję odbudowuje się z trudem, tradycję odbudowuje się latami. My z kolei spotykamy się w miejscu szczególnym. Tutaj stała do I Wojny Światowej stała Cerkiew Garnizonowa Rosyjskiego Garnizonu, który przez lata pilnował by nikomu w tym mieście, na Ziemi Koneckiej nie przyszło do głowy by marzyć o wolności i niepodległości […] Dziś w tym miejscu stoi pomnik, który po II Wojnie Światowej z inicjatywy proboszcza parafii św. Mikołaja ks. Ręczajskiego stanął tutaj jako dowód wdzięczności za odzyskanie przez Polskę niepodległości po I i odzyskanie niepodległości po II wojnie światowej. Wtedy kiedy w pierwszych latach po II wojnie światowej nie było jeszcze wiadomo jaki system będzie nam panował przez najbliższe dziesiątki lat mogła stanąć w tym miejscu Matka Boska rozpościerając ręce i symbolicznie biorąc nasze miasto w opiekę […] Jeżeli zrozumiemy tę lekcję historii, jeżeli wzniesiemy się ponad podziały i będziemy umieli ze sobą współpracować to nasza Rzeczypospolita jest bezpieczna, ale niepodległość jest wyzwaniem. Pamiętajmy o tym w tym tak radosnym dniu, a za obecność tutaj Państwu dziękuję” – przemawiał Krzsztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie.
REKLAMAPotem młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych oraz studenci z Uniwersytetu Trzeciego Wieku wystąpili w części artystycznej przygotowanej przez pracowników Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich.
Następnie delegacje złożyły wieńce, a wśród nich byli: przedstawiciele Związków Kombatanckich, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Mariusz Gosek w imieniu Zarządu Województwa i ministra Ziobro, burmistrz Końskich Krzysztof Obratański oraz jego zastępcy Krzysztof Jasiński i Marcin Zieliński, starosta Grzegorz Piec, wicestarosta Wiesław Skowron, członek Zarządu Powiatu Jarosław Staciwa, przewodniczący Rady Powiatu Zbigniew Kowalczyk z zastępcą Łukaszem Kubką, przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Słoka z zastępcą Reginą Maciejczyk, przedstawiciele partii politycznych: Platformy Obywatelskiej z Michałem Cichockim na czele, Solidarną Polskę reprezentował Dariusz Banasik, członkowie Prawa i Sprawiedliwości z Wiesławem Malickim na czele, reprezentanci Sojuszu Lewicy Demokratycznej z Grzegorzem Wąsikiem oraz strażacy, policjanci, leśnicy, harcerze, jednostki strzeleckie, emeryci i renciści, dyrektorzy szkół i jednostek, nauczyciele i uczniowie. Dodajmy, że uczniowie z klas mundurowych w ZSP nr 1 oraz z Zakładu Doskonalenia Zawodowego, a także członkowie Jednostek Strzeleckich wzbogacili uroczystość swoją służbą.
O godz. 12.00 Miejska Orkiestra Dęta odegrała hymn narodowy. Do wspólnego śpiewu wezwał burmistrz Krzysztof Obratański, który samemu także odśpiewał wszystkie zwrotki narodowej nuty.
Następnie wszyscy przemaszerowali do kolegiaty św. Mikołaja w Końskich. Pochód prowadziła policja wraz z orkiestrą, w jego środku maszerowali oficjele, liczne sztandary różnych jednostek organizacyjnych, a na końcu znaleźli się strażacy z jednostek ochotniczych. W Kolegiacie rozpoczęła się część artystyczna. Przed zgromadzonymi wystąpili uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kazanowie z przedstawieniem „Pisk Białego Orła” a piosenki wykonali: Daniel Feliński, Alicja Woldańska i Izabela Majewska. Potem mszę świętą sprawował ks. dziekan Andrzej Zapart.
Zdjęcia: