Na 35 miejscu w kraju i pierwszym w województwie świętokrzyskim znalazł się Szpital im. św. Łukasza z Końskich w rankingu „Bezpieczny Szpital 2020”, który przygotowują Centrum Monitorowania Jakości oraz dziennik „Rzeczpospolita”. Według rankingu najlepszym szpitalem w Polsce jest Szpital Specjalistyczny PRO-Familia z Rzeszowa.
REKLAMAW czwartek ogłoszono wyniki XVII edycji rankingu szpitali przygotowywanego przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia (CMJ) we współpracy z „Rzeczpospolitą”. Konecki Szpital Specjalistyczny św. Łukasza bierze udział w rankingu od początku jego istnienia i zawsze lokuje się w najlepszej tzw. „Złotej setce”. W roku bieżącym zajął 35 miejsce, a to jest awansem w stosunku do 40 miejsca w roku ubiegłym. Po raz kolejny też Szpital uzyskał tytuł najlepszego w Województwie Świętokrzyskim –„Tak się zdarzyło, że w roku bieżącym najlepszy szpital w województwie świętokrzyskim to szpital konecki, a w skali kraju zajmujemy 35 miejsce, poprawiliśmy swój ranking o pięć miejsc. Od początku rankingu jesteśmy zawsze w 'złotej setce’. Tylko dwukrotnie zajęliśmy drugie miejsce w województwie świętokrzyskim, w pozostałych rankingach zawsze byliśmy oceniani jako najlepsza placówka lecząca pacjentów, poprawiająca swoje wyniki medyczne oraz zwiększająca swoją dostępność i jakość leczenia. To ogromny sukces wszystkich pracowników: zarówno medycznych, jak i niemedycznych. Na to składa się praca całego zespołu lekarsko-pielęgniarskiego, fijzoterapeutów, rehabilitantów, techników medycznych, obsługi medycznej, administracji, działu jakości, działu organizacji nadzoru. To duże wyróżnienie, bo to jedyny, prestiżowy ranking oceniający szpitale w Polsce. To dla nas zaszczyt, że możemy pracować w najlepszym szpitalu w województwie świętokrzyskim” – powiedział nam tuż po ogłoszeniu wyników rankingu Wojciech Przybylski, dyrektor Szpitala im. św. Łukasza w Końskich.
Ranking „Bezpieczny szpital” oparty jest o badanie ankietowe dotyczące jakości świadczeń medycznych w placówkach opieki zdrowotnej. W badaniu uczestniczą te szpitale, które dobrowolnie chcą skonfrontować swoje funkcjonowanie z innymi placówkami. Badania przeprowadzone były w tym roku, ale oceniono rok poprzedni – 2019.
REKLAMAOgólnopolski Ranking Rzeczpospolitej stanowi pierwszą próbę budowania kultury porównywania placówek medycznych, które są zobligowane do mierzenia jakości i efektywności swojej działalności, co jest ważnym elementem budowania zrównoważonego systemu ochrony zdrowia w Polsce.
Jak podkreśla CMJ, w tym roku przeprowadzenie badania było niezwykle trudne z uwagi na obciążenie pracą placówek i personelu. Jednak 182 placówki zdecydowało się ankietę odesłać, w tym 155 szpitali akredytowanych przez ministra zdrowia. W ankiecie znalazły się pytania dotyczące całości funkcjonowania szpitali. Zapytano zarówno o infrastrukturę, kluczowe procesy mające wpływ na bezpieczeństwo pacjentów, jak i o dostępność personelu czy w końcu finanse szpitala. Pytania dotyczyły blisko 260 wymogów, którym przypisana jest odpowiednia waga punktowa. Są one podzielone na 15 działów i trzy obszary tematyczne. Dopiero poprzez analizę tych czynników ustalany jest ostateczny ranking.